Czy Szprotawa utonie w długach?

Czytaj dalej
Fot. Liliana Hachani
Liliana Hachani

Czy Szprotawa utonie w długach?

Liliana Hachani

Zadłużamy następne pokolenie, alarmują radni. Burmistrz wypuszcza kolejne obligacje.

Zadłużenie gminy Szprotawa wynosi już ponad 63 mln. zł. To ponad 72 procent dochodów gminy i ciągle rośnie. Spłacane są długi zaciągnięte w poprzednich latach.

Niedawno zakończona budowa kanalizacji była dla gminy ogromnym obciążeniem. Budowa kosztowała 106 mln zł, z czego 50 procentowym dofinansowaniem. Aby spłacać zobowiązania związane z tą inwestycją, Szprotawa wypuściła w ostatnich dwóch latach obligacje na łączną kwotę 59 mln. zł.

Na piątkowym posiedzeniu rady miejskiej burmistrz Józef Rubacha przedstawił radnym uchwałę dotyczącą wyemitowania kolejnych obligacji na kwotę 8 mln. zł. Wśród członków rady projekt wywołał dość burzliwą dyskusję. Radny Andrzej Stambulski przypominał o opinii komisji rewizyjnej za 2015 rok, która jednoznacznie wskazywała na konieczność ograniczenia wydatków do niezbędnego minimum i monitorowania wskaźników realizowanych kwot .

- Na początku 2015 r. rada uchwaliła budżet z deficytem 10, 780 tys. zł., a na koniec roku deficyt wynosił już 24,830 tys. zł. Dzisiaj idziemy w tym samym kierunku, zadłużamy gminę coraz bardziej - mówił A. Stambulski. Radny wytknął również burmistrzowi planowanie inwestycji, dla których nie ma żadnego dofinansowania. W budżecie zaplanowano ponad milion zł. na budowę ścieżek rowerowych, która według A. Stambulskiego powinny poczekać na lepsze czasy. Zdaniem radnego, w obecnej sytuacji, gmina powinna ograniczyć się do wykonywania jedynie niezbędnych zadań na które pozyskano dofinansowanie.

Burmistrz Józef Rubacha na ostatniej sesji przekonywał radnych o konieczności zaciągnięcia kolejnych kredytów

- Pieniądze są potrzebne na spłatę długów za inwestycje wykonane w poprzednich latach. Owszem, gdybyśmy nie zrobili kanalizacji, nie byłoby długu. Ale nie byłoby również niezbędnej kanalizacji - mówił - J. Rubacha

Jeśli gmina wypuści planowane obligacje, zadłużenie wzrośnie do 76 procent, natomiast dług gminy wzrośnie do kwoty 63,653 tys. zł. – Gmina będzie musiała spłacać po 6 mln. zł. rocznie, to ogromne zadłużenie, które obciąży również następne pokolenie – mówił radny Ryszard Barylak.

Uchwała została podjęta. Nie jest to jednak jednoznaczne z zaciągnięciem kredytu. Aby tak się stało, burmistrz musi jeszcze znaleźć bank, który zadłużonej gminie udzieli kolejnej pożyczki.

Liliana Hachani

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.