Czy uda się poprawić sytuację na oddziale dziecięcym?

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski

Czy uda się poprawić sytuację na oddziale dziecięcym?

Leszek Kalinowski

Jeśli chodzi o leczenie dzieci, to wiele mamy jeszcze do zrobienia. Czy zarząd województwa podejmie konkretne decyzje, by zmienić tę sytuację?

O sytuację na pediatrii w Zielonej Górze, zapytaliśmy Tomasza Wróblewskiego, dyrektora departamentu ochrony zdrowia w urzędzie marszałkowskim.

Jeśli chodzi o obecne oblężenie oddziału, zdaniem dyrektora, spowodowane jest ono sezonową zapadalnością na choroby układu oddechowego. Przypadki takie zdarzają się każdego roku w wielu szpitalach w Polsce i w regionie. Niemniej jednak personel oddziału jest na to przygotowany i rozwiązuje na bieżąco te przejściowe trudności. Żadne z dzieci nie zostało w ostatnim okresie odesłane bez udzielenia niezbędnej pomocy medycznej. Codziennie są wypisy, po kilkoro dzieci, co powoduje stopniowe rozładowanie sytuacji.

Obok Lubuskiego Ośrodka Onkologii poprawa opieki nad najmłodszymi mieszkańcami regionu jest priorytetem zarządu woj. lubuskiego

Jak zapewnia T. Wróblewski, obok Lubuskiego Ośrodka Onkologii poprawa opieki nad najmłodszymi mieszkańcami regionu jest priorytetem zarządu woj. lubuskiego, który 16 bm. przyjął dokument pn. Kierunki rozwoju lecznictwa w zakresie opieki nad matką i dzieckiem w woj. lubuskim. Stąd podjęte już działania, by utworzyć przy zielonogórskim szpitalu Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, gdzie znajdować będą się oddziały, których brakuje obecnie w regionie, m. in. onkologii i hematologii dziecięcej, oddział chirurgii dziecięcej, chirurgii noworodka, traumatologii i urologii, dziecięcy SOR (szpitalny oddział ratunkowy) z izbą przyjęć wraz z diagnostyką obrazową (RTG, USG), blok operacyjny dla dzieci. Właśnie z powodu tych deficytów wynikają duże koszty migracji (z danych lubuskiego NFZ wynika, że za leczenie dzieci poza regionem w 2013 r. zapłacił około 25 mln zł).

Aby powstało Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, samorząd już działa. Istotne jest pozyskanie źródeł finansowania. Dlatego też m.in. nastąpiło przekształcenie szpitala w uniwersytecką spółkę kliniczną, bowiem tylko tego typu lecznice będą mogły starać się o centralne fundusze Unii Europejskiej. Warto zaznaczyć, że koszt tej inwestycji szacuje się na około 200 mln zł.

Jak dodaje T. Wróblewski, za szpitale powiatowe, gdzie obecnie brakuje oddziałów pediatrycznych (m. in. Sulechów, Świebodzin, Gubin) odpowiadają starostowie. Samorząd woj. lubuskiego nie jest w tym przypadku organem właściwym do podejmowania decyzji w kwestii zmiany zakresu działalności czy też dostępu do określonych świadczeń zdrowotnych.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.