Łukasz Koleśnik

Czy w Gubinie doczekają się budżetu obywatelskiego?

W Gubinie już od jakiegoś czasu mówi się o utworzeniu budżetu obywatelskiego Fot. archiwum GL W Gubinie już od jakiegoś czasu mówi się o utworzeniu budżetu obywatelskiego
Łukasz Koleśnik

W stolicy powiatu trwa zbieranie wniosków do budżetu obywatelskiego. W Gubinie mieszkańcy też chcieliby mieć wpływ na inwestycje.

- Zastanawiam się, co przeszkadza, żeby urząd wprowadził u nas takie rozwiązanie. Może dlatego, że Krosno Odrzańskie to gmina miejsko-wiejska. Tak czy siak to ciekawe rozwiązanie, ponieważ ludzie wybierają to, co jest w okolicy najbardziej potrzebne - podkreśla jeden z gubinian, Krzysztof Krasiewski.

W Gubinie już od jakiegoś czasu mówi się o utworzeniu budżetu obywatelskiego. Przed nowym rokiem temat ten cyklicznie pojawia się na obradach sesji, na których radni dopytują, czy wprowadzenie tego przedsięwzięcia jest możliwe, a jeśli tak, kiedy to się stanie. Jako przykład podają właśnie Krosno Odrzańskie, które już zorganizowało dwie edycje budżetu obywatelskiego.

Marek Cebula: - Chcemy uruchomić budżet obywatelski, kiedy będziemy mieli większą pulę pieniędzy do rozdania

- Obecnie trwają prace nad trzecią odsłoną. W tym roku mamy do rozdania 350 tysięcy złotych. Wnioski można składać do końca listopada. Jednak, aby propozycja była rozpatrywana, musi pod nią się podpisać 30 osób. Jeden mieszkaniec może złożyć trzy propozycje zadania inwestycyjnego, na różnych formularzach. Wszystkie muszą dotyczyć inwestycji, remonty odpadają - tłumaczy burmistrz Marek Cebula.

Przyznaje, że z każdym rokiem budżet obywatelski ewoluuje, wprowadzane są nowe zasady, aby był jak najbardziej sprawiedliwy i przejrzysty. W sumie dzięki temu udało się wykonać dziesięć drobnych zadań na terenie gminy, między innymi drogi, chodniki oraz oświetlenie.

Czy w Gubinie doczekają się budżetu obywatelskiego? Zapytaliśmy o to burmistrza Bartłomieja Bartczaka. Ten przyznaje, że ten wkrótce zostanie wprowadzony. Kiedy? - Trudno obecnie powiedzieć. Chcemy uruchomić budżet obywatelski, kiedy będziemy mieli większą pulę pieniędzy do rozdania. Nie chcę, żeby mieszkańcy szukali inwestycji za 10 tys. zł - opowiada.

Burmistrz informuje, że jest szansa, aby w marcu albo kwietniu powrócić do rozmów na ten temat. - Możliwe, że uda się pozyskać pieniądze do tego czasu. Jeśli nie, to będziemy musieli przesunąć inicjatywę na 2017 rok. W końcu ją wprowadzimy - obiecuje Bartłomiej Bartczak.

Łukasz Koleśnik

Co robię?


Żadna tematyka mnie nie odstrasza. Biznes, polityka, sport, reportaże, fotoreportaże, relacje, newsy, historia. Dzięki temu też pogłębiam swoją wiedzę i doskonalę swoje umiejętności.


Największą satysfakcję z pracy mam wtedy, kiedy w jakiś sposób mogę pomóc. Dlatego często opisuję ludzi z problemami, chorych i potrzebujących oraz zachęcam do pomocy. I kiedy uda się pomóc nawet w najmniejszym stopniu, to jest plus. 


Działam głównie na terenie powiatu krośnieńskiego. Obecnie trzymam rękę na pulsie, jeśli chodzi o poszczególne inwestycje w regionie, jak chociażby przygotowywane podniesienie zabytkowego mostu w Krośnie Odrzańskim (Czy zabytkowy most w Krośnie Odrzańskim zostanie podniesiony w tym roku? To coraz mniej prawdopodobne), przyglądam się rozwojowi szpitala w regionie (Zachodnie Centrum Medyczne w końcu kupiło nowy rentgen do szpitala. Budynek w Gubinie doczeka się termomodernizacji).


Jak trafiłem do Gazety Lubuskiej?


W Gazecie Lubuskiej jestem zatrudniony od kwietnia 2015 roku. Wcześniej też pracowałem jak dziennikarz, głównie na terenie Gubina i okolic. Tam stawiałem też swoje pierwsze kroki w zawodzie, poznałem podstawy, złapałem kontakty.


Początkowo nie łączyłem swojej przyszłości z dziennikarstwem. Myślałem o informatyce albo aktorstwie (wiem, spory rozstrzał ;) ). Ostatecznie trafiłem jednak na studia do Wrocławia, gdzie studiowałem na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Poszczęściło mi się i po studiach zacząłem pracę w zawodzie oraz trwam w nim do dziś.


O mnie


Jestem miłośnikiem piłki nożnej oraz koszykówki. Od lat zapalony kibic Borussii Dortmund. Łatwo się domyślić, że w wolnym czasie lubię oglądać mecze, ale nie tylko. Czytam książki. Głównie kryminały lub biografie. Kinomaniak. Oglądam filmy (fan Gwiezdnych Wojen, ale tych starych) i seriale (za dużo by wymieniać). Lubię czasem pobiegać (za rzadko, co po mnie widać ;) ). Tak w skrócie. To tyle :)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.