Czy Żary powinny skrupulatniej rozliczać organizacje pozarządowe

Czytaj dalej
Fot. Lucyna Makowska
Lucyna Makowska

Czy Żary powinny skrupulatniej rozliczać organizacje pozarządowe

Lucyna Makowska

Komisja rewizyjna prześwietliła jak organizacje pozarządowe, rozliczają się z otrzymanych z miasta dotacji na letni wypoczynek dzieci i młodzieży.

Na organizację wakacji pieniądze otrzymało osiem stowarzyszeń. W sumie z miejskiej kasy do podziału było aż 90 tys. zł. - Od początku mieliśmy sygnały o pewnych nieprawidłowościach, o tym, że nie wszystkie zajęcia się odbywają według harmonogramów - mówiła Lucyna Grzybowicz, z komisji rewizyjnej. - Skontrolowaliśmy wszystkie, pod kątem ilości uczestników, kwalifikacji instruktorów, oraz tego, czy zajęcia są prowadzone zgodnie z dziennikami.

Najlepiej wypadło Polskie Towarzystwo Krajoznawcze z Zielonej Góry, które zorganizowało kolonię dla dzieci do Wisły. Przekazane 11 tys. zł rozliczono w terminie i zgodnie ze wszystkimi wymogami. Chorągiew ZHP na tzw. „Indiańską wioskę” otrzymała na pierwszy obóz w Łukęcinie 7 tys. zł., na drugi 15 tys. zł. W obu uczestniczyło 77 dzieci. Do rozliczenia obozów nie było większych zastrzeżeń.

Również Lubuski oddział PCK właściwie rozliczył się z urzędem za zorganizowanie dwu turnusów wypoczynku dla najmłodszych. Organizacja otrzymała łącznie ponad 50 tys. zł. - Problemy mieliśmy z „Żaraninem(prawie 9,5 tys. dotacji na dwa zadania) - wylicza P. Czerwiński, z komisji rewizyjnej. - Brakowało potwierdzenia kwalifikacji niektórych instruktorów, list uczestników, nie do końca wiedzieliśmy na co wydawane są pieniądze. Na listach brakowało numerów pesel uczestników, nie wiemy więc, czy są to dzieci z naszej gminy, czy z innych.

- Powinniśmy częściej kontrolować dofinansowania, których udzielamy organizacjom pozarządowym- mówi radny Piotr Czerwiński.
Lucyna Makowska - Powinniśmy częściej kontrolować dofinansowania, których udzielamy organizacjom pozarządowym- mówi radny Piotr Czerwiński.

Łukasz Matyjasek, menadżer Żaranina tłumaczy, że nikt nie ma prawa żądać danych osobowych, bo to przeczy ustawie o ochronie danych osobowych. - Stowarzyszenia nie mają też obowiązku zatrudniana wykwalifikowanych instruktorów - dodaje. - Komisja przekroczyła kompetencje.

Komisja do tej pory nie otrzymała kompletnego rozliczenia Łużyckiego Towarzystwa Miłośników Petanque”. - Jego prezes stwierdził że po raz pierwszy organizuje wypoczynek, nie ma księgowego i nie wie jak to zrobić, a w terminie nie złożył sprawozdania, bo nieuważnie czytał umowę - wyliczał P. Czerwiński.- Do tego ostatniego zastrzeżeń było najwięcej. Cele, harmonogram zajęć niezgodne były z ofertą. Nie pomogły, wezwania do uzupełnienia dokumentacji. Wiemy tylko, że w zajęciach brało udział 29 dzieci z MOPS, ale jako jedyna organizacja nie podała o kogo chodzi.

Komisja ma zobowiązać burmistrz, by organizacje, które nie rozliczyły się z dotacji, pomijać w kolejnych rozdaniach.

Lucyna Makowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.