Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Danuta Litwinowicz: W harcerstwie poznałam swego przyszłego męża

Czytaj dalej
Alicja Zielińska

Danuta Litwinowicz: W harcerstwie poznałam swego przyszłego męża

Alicja Zielińska

Bąki i komary gryzły nas niemiłosiernie. Spaliśmy na pryczach na siennikach ze słomy. Mieliśmy dyżury w kuchni i wartę przez całą dobę. Ale i tak nasze obozy harcerskie były wspaniałe. Ogniska i potańcówki odbywały się codziennie. A znajomość z jednym z harcerzy z obozu w Jazach zakończyła się po kilku latach ślubem - opowiada Danuta Litwinowicz.

Pozostajemy jeszcze w klimacie lat 60. i wspomnień o 6 Białostockiej Drużynie Harcerskiej z III LO w Białymstoku z jej legendarną druhną drużynową Elżbietą Czepielindo. - Nasze liceum zaroiło się od uczennic w szarych mundurkach harcerskich - ZHP -stało się bardzo popularne - opowiada pani Danuta Litwinowicz. - Zbliżały się wakacje i nasz pierwszy wyjazd na obóz. Miał odbyć się w sierpniu 1963 roku. Już na wiosnę wiedziałyśmy, że będzie to wspólny obóz z chłopakami z 9 BDH. Wybrano miejsce nad jeziorem Sajno koło Augustowa. Mieszkał tam nad kanałem druh Pogorzelski z 9 BDH. Postać tajemnicza, bardzo ceniona i szanowana przez harcerzy. Nasza zastępowa Krysia Klętak namawiała, abyśmy wszystkie pojechały. Mamy nasze jakoś nas puściły. Kronikarzem drużyny była Ela Piłatowska.

Pozostało jeszcze 81% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Alicja Zielińska

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Jolanta K

Danusiu, bardzo fajnie, że postanowiłaś przypomnieć nasze czasy w harcerstwie. Ja jedna z nas wszystkich pozostałam wierna ideałom harcerskim i nadal pracuję wolontariacko w ZHP, pełniąc ważne funkcje.
W swoim albumie znalazłam zdjęcia, które przypomniały mi dawnych przyjaciół. Przypomniał mi się też obóz w Białobrzegach, gdzie pełniłam w zastępstwie dh. hm. Elżbiety Czepielindo funkcję komendantki obozu (drużyn 6BDH i 9BDH), ponieważ ona musiała wyjechać na egzamin.
Tym ratownikiem był Jerzy Kasprzak z Obornik Śląskich.

Z harcerskim pozdrowieniem hm. Jolanta Kitlasz (Rygal)

plus.poranny.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.