Dłużnicy trafią do kontenerowych mieszkań w pobliżu wysypiska. Kontrowersyjny pomysł władz Krosna

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Jefimow
Ewa Gorczyca

Dłużnicy trafią do kontenerowych mieszkań w pobliżu wysypiska. Kontrowersyjny pomysł władz Krosna

Ewa Gorczyca

Do kontenerowych mieszkań przy ul. Białobrzeskiej w Krośnie mają być eksmitowani zatwardziali dłużnicy, którzy od lat nie płacą czynszu. Władze Krosna uporały się z protestami i budowa pierwszych budynków dobiega właśnie końca.

Prezydentowi Piotrowi Przytockiemu udało się przeforsować projekt, choć inwestycja budziła duże kontrowersje ze względu na lokalizację - w niedalekiej odległości od składowiska odpadów komunalnych. Pomysł nie przypadł też do gustu mieszkańcom dzielnicy Białobrzegi, którzy obawiali się uciążliwego sąsiedztwa.

Władze Krosna uporały się z protestami i budowa dziewięciu (na początek) lokali tzw. kontenerowych dobiega właśnie końca. Koszt przedsięwzięcia, które miasto traktuje jako swoisty pilotaż, to blisko milion złotych. Ale jedną trzecią sfinansuje wsparcie z Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie.

Prezydent Przytocki tłumaczy, dlaczego zdecydował się na rozwiązanie, które ma być swoistym "batem" na tych, którzy notorycznie unikają płacenia czynszu. Z wyliczeń magistratu wynika, że zadłużenie lokatorów mieszkań komunalnych wynosi trzy miliony złotych, a największy w nim udział mają ci, którzy zajmują mieszkania socjalne.

- Cóż z tego, że były wydawane wyroki sądowe o eksmisji, skoro i tak gdzieś tych ludzi trzeba było umieścić. Nie szukając żadnych rozwiązań, sankcjonowalibyśmy patologiczną sytuację. Były osoby, które przyzwyczaiły się do tego, że mieszkanie jest za darmo, że mogą nie płacić i robić co się im podoba

- mówi prezydent Przytocki.

Miasto, decydując się na budowę kontenerowych budynków, chce odmienić ten styl myślenia. Trafią tu najbardziej zatwardziali dłużnicy. Nie tylko z lokali miejskich.

- Mamy wiele wyroków eksmisyjnych, również ze spółdzielni mieszkaniowej, której co miesiąc musimy płacić wysokie kwoty odszkodowań z tytułu niedostarczenia lokalu socjalnego dla eksmitowanych - tłumaczy Przytocki.

Wizja przenosin do kontenerów w pobliżu wysypiska ma działać odstraszająco na postawę tych, którzy wolą żyć na koszt innych.

- Sąsiadom, którzy uczciwie płacą czynsze trudno się pogodzić z faktem, że inni nie tylko nie płacą za mieszkania, ale je dewastują - zaznacza Przytocki.

Pierwsi lokatorzy mają trafić na kontenerowe osiedle w najbliższych tygodniach. Na początek powstały dwa budynki - w jednym są cztery mieszkania (dwa pokoje, aneks kuchenny, łazienka - w sumie 34 m. kw. W drugim pięć (pokój z aneksem kuchennym i łazienka, w sumie 16,7 m. kw.).

Pierwsze budynki na kontenerowym osiedlu przy ul. Białobrzeskiej w Krośnie są już gotowe. Trwają prace przy zagospodarowaniu otoczenia.
Tomasz Jefimow Pierwsze budynki na kontenerowym osiedlu przy ul. Białobrzeskiej w Krośnie są już gotowe. Trwają prace przy zagospodarowaniu otoczenia.

Władze Krosna nie wykluczają powiększenia osiedla.

- Mamy decyzje o warunkach zabudowy, zobaczymy, jak ten pilotaż będzie przebiegał - dodaje prezydent.

Lokale spełniają wymogi ustawy. Jest doprowadzony wodociąg, kanalizacja, prąd, ogrzewanie. Wszystko opomiarowane licznikami, więc będą dostępne wtedy, gdy lokator zapłaci rachunek.

O tym, kto zostanie przeniesiony do mieszkań kontenerowych zdecyduje społeczna komisja mieszkaniowa.

Ewa Gorczyca

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.