Dmuchasz w alkolock i ruszasz w trasę

Czytaj dalej
Fot. Marek Weckwerth
Marek Weckwerth

Dmuchasz w alkolock i ruszasz w trasę

Marek Weckwerth

Kierowcy skazani za jazdę pod wpływem alkoholu dostaną szansę na poprawę. W aucie będą mogli zainstalować blokadę alkoholową.

To tak zwany alkolock, czyli urządzenie blokujące zapłon silnika w samochodzie, jeśli czujnik wykryje w wydychanym przez kierowcę powietrzu niedozwolone stężenie alkoholu.

Na montaż urządzenia pozwala nowelizacja Kodeksu karnego z 20 marca 2015 roku. Teoretycznie, bo dotąd nie wydano do niego odpowiednich rozporządzeń. Nad pakietem tych rozporządzeń pracuje teraz Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, i jest szansa, że wprowadzone zostaną w życie jeszcze przed wakacjami.

Zmiana Kodeksu karnego wprowadziła dla skazanych sądownie za prowadzenie w stanie nietrzeźwości możliwość ubiegania się o zmianę sposobu wykonywania kary po upływie połowy orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów lub po 10 latach, kiedy ten zakaz był orzeczony dożywotnio.

Tym sposobem będzie wyposażenie pojazdu w blokadę alkoholową. Skazany będzie musiał złożyć taki wniosek do sądu i - jeśli uzyska zgodę - sąd przesyła ją do właściwego starostwa powiatowego.

Jak informuje nas Elżbieta Kisil, rzecznik prasowy resortu infrastruktury, przygotowywane są trzy projekty z pakietu czterech rozporządzeń koniecznych do wprowadzenia blokad alkoholowych. Dotyczą zmian w zakresie i sposobie przeprowadzania badań technicznych pojazdów (także tramwajów i trolejbusów) oraz wzorach dokumentów stosowanych przy tych badaniach . Dotyczą też „wymagań funkcjonalnych” i technicznych blokady alkoholowej oraz wzoru dokumentu potwierdzającego kalibrację blokady.

Projekt czwartego rozporządzenia w sprawie wysokości op-łat związanych z prowadzeniem stacji kontroli pojazdów oraz przeprowadzaniem badań technicznych pojazdów oczekuje aż zakończy się proces notyfikacji trzech pierwszych.

Potem wszystkie akty prawne zostaną przekazane do podpisu ministrowi infrastruktury i do opublikowania do Rządowego Centrum Legislacji. Nowe regulacje zaczną obowiązywać po 14 dniach od ich ogłoszenia.

- Tymczasem na drogach regionu wciąż spada liczba zatrzymywanych nietrzeźwych kierowców i powodowanych przez nich wypadków. Rośnie za to liczba kontroli - zapewnia mł. insp. Robert Olszewski, szef wojewódzkiej „drogówki” w Bydgoszczy.

W pierwszym kwartale tego roku na naszych drogach przeprowadzono już prawie 217 tys. badań alkoholowych. Zatrzymano 1206 nietrzeźwych. Ci spowodowali 11 wypadków i odpowiadają za rany 12 osób. Nikt nie zginął. W stosunku do tego samego okresu roku ubiegłego liczba wypadków spowodowanych przez pijanych spadła o 52 proc.

Marek Weckwerth

Dziennikarz "Gazety Pomorskiej" specjalizujący się tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego, transportu, gospodarki oraz turystyki i krajoznawstwa. Zainteresowania: turystyka, rekreacja i sport, kajakarstwo, historia, polityka. Instruktor, komandor spływów i wypraw kajakowych, autor podręczników dla kajakarzy i setek artykułów prasowych z tego zakresu. Rekordzista Polski w pływaniu kajakiem rzekami pod prąd od ujścia do źródła. Magister nauk politycznych po uczelniach w Poznaniu i Bydgoszczy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.