Do bydgoskiego portu lotniczego niebawem może wrócić ruch

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Wojciech Mąka

Do bydgoskiego portu lotniczego niebawem może wrócić ruch

Wojciech Mąka

Być może niebawem bydgoski Port Lotniczy ożyje. Ale ostatecznie zależy to od rządu. Wznowienie lotów od 1 lipca z Bydgoszczy zapowiedziały linie Ryanair. Niebawem ma się też okazać, czy PLB dostanie od rządu jakiś "tarczowy" zastrzyk finansowy.

Na razie pasażersko bydgoski Port Lotniczy wygląda kiepsko. Może się to niebawem zmienić, bo decyzji spodziewamy się w najbliższych dniach.

Dwa warunki

- Wznowienie rejsów z Bydgoszczy zależy przede wszystkim od decyzji rządowej o otwarciu granic lotniczych, zniesieniu zakazu ruchu lotniczego międzynarodowego - mówi Daniel Mackiewicz, rzecznik Portu Lotniczego Bydgoszcz. - Obecnie pasażerski loty międzynarodowe są wstrzymane do 6 czerwca i czekamy na aktualizację tego terminu.

Kolejnym czynnikiem, wpływającym na decyzje linii lotniczych, jest zniesienie obowiązkowej kwarantanny w krajach wylotu i przylotu, co istotnie wpłynie na wypełnienie rejsów. - Jak tylko otrzymamy oficjalne informacje od przewoźników, dotyczące szczegółowego rozkładu lotów, będziemy je przekazywać za pośrednictwem naszej strony internetowej - mówi rzecznik.

Tylko połowa miejsc

Na razie wiemy tyle, że od 1 lipca nowa siatkę połączeń zapowiedział i opublikowały irlandzkie linie lotnicze Ryanair. Uwzględniają one także Bydgoszcz. Problem polega na tym, że rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 29 maja wprowadziło nowy przepis - w samolocie pasażerskim może być zajętych nie więcej niż 50 procent miejsc. Nieoficjalnie mówi się więc, że dla przewoźników może się to okazać nieopłacalne.

W PLB optymizmu nie tracą. - Cieszy nas fakt, że Ryanair możliwie szybko zamierza wznowić loty z Bydgoszczy, stopniowo rekonstruując planowaną siatkę połączeń - mówi Daniel Mackiewicz.

Port użyteczności publicznej

Przypomnijmy, że PLB w maju został jako jedno z 14 polskich lotnisk uznany portem lotniczym użyteczności publicznej. To oznacza, że może liczyć na rządową pomoc. A ta, jak informowali niedawno minister w kancelarii premiera Łukasz Schreiber i Marcin Horała - minister infrastruktury, może być przyznana na podstawie przepisów o "tarczy antykryzysowej". Pula na pomoc dla lotnisk to nieco ponad 140 mln zł.

Jak chce latać Ryanair

Planowany rozkład lotów Ryanair z Bydgoszczy od 1 lipca wygląda tak:

- od 1 lipca (poniedziałek / środa / sobota),
- od 1 sierpnia (poniedziałek / środa / piątek / sobota / niedziela)
- od 26 października (poniedziałek / środa / czwartek / piątek / sobota / niedziela)

Wojciech Mąka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.