Do pomocy kobietom z ośrodka dla uchodźców zaprasza Katarzyna Siwerska

Czytaj dalej
Fot. Polskapress
Agata Sawczenko

Do pomocy kobietom z ośrodka dla uchodźców zaprasza Katarzyna Siwerska

Agata Sawczenko

Na finał akcji, w której pomagamy kobietom z ośrodka dla uchodźców, zapraszamy w najbliższą niedzielę - mówi Katarzyna Siwerska z Dziew/czynów.

26 marca, czyli w najbliższą niedzielę, od godz. 16 do godz. 19 zapraszamy wszystkich, którzy chcą pomóc do lokalu przy ul. Sienkiewicza. A wszystkich chętnych tego dnia zapraszamy na wspólną wegańską kuchnię społeczną, gdzie na stołach znajdą się wegańskie specjały - mówi Katarzyna Siewierska

„Dziew/czyny czynią uchodźczyniom” - co to za akcja?

To akcja, która ma na celu zebranie środków higienicznych dla uchodźczyń znajdujących się w ośrodku dla cudzoziemców w Białymstoku. Organizują to Stowarzyszenie 9dwunastych i Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej Widok. Wszystko koordynują Dziew/czyny - taka inicjatywa, która nie ma osobowości prawnej.

Dziew/czyny już od paru lat organizują akcje na Dzień Kobiet...

To były i spacery szlakami znanych białostoczanek, i żywe pomniki, gdy przebierałyśmy się za znane Polki, i warsztaty... Chcemy zwrócić uwagę na kobiety, na sytuację tych, które mieszkają w Białymstoku, ale też żeby przypomnieć o tych kobietach, które miały jakiś wkład w budowanie naszego miasta, ale też promowały je poza jego granicami, jak choćby Nora Ney.

W tym roku ta akcja przybrała nieco inny niż zwykle charakter...

Zdecydowałyśmy się na wsparcie zupełnie innej grupy. Grupy kobiet, która może wielu wcale nie kojarzy się z Białymstokiem. Ale te kobiety faktycznie się w Białymstoku znajdują.

Na czym ta akcja będzie polegała?

26 marca, czyli w najbliższą niedzielę, od godz. 16 do godz. 19 zapraszamy wszystkich, którzy chcą pomóc do lokalu przy ul. Sienkiewicza 14 - to jest siedziba białostockiego wydziału Akademii Teatralnej im. Zelwerowicza, która zdecydowała się dołączyć do naszej akcji. A wszystkich chętnych tego dnia zapraszamy na wspólną wegańską kuchnię społeczną, gdzie na stołach znajdą się wegańskie specjały zaprzyjaźnionych restauracji, inicjatyw oraz miłośników i miłośniczek wegańskiej kuchni. Swoje specjały przygotują też uchodźczynie. Każdego, kto przyjdzie, prosimy o przyniesienie szamponów, odżywek do włosów, balsamów do ciała, mydeł, dezodorantów, chusteczek i innych artykułów higienicznych. Chcemy wspólnymi siłami zebrać najpotrzebniejsze środki higieny i kosmetyki dla kobiet i dziewczynek, które znajdują się w białostockim ośrodku. Tych, którzy przyjdą „z ulicy”, nieprzygotowani, w zamian za poczęstunek będziemy prosili o wpłatę cegiełki - 10 zł. Za te pieniądze również kupimy środki czystości i przekażemy je kobietom z ośrodka dla uchodźców.

Skąd wiecie, że te kobiety właśnie tego potrzebują?

Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej Widok już od kilku lat prowadzi projekty, które są skierowane do uchodźców i do obcokrajowców. Ma więc rozeznanie w ich sytuacji i potrzebach. Wiedzą, czego tym ludziom brakuje, czego potrzebują ludzie przebywający w ośrodku. Znają też potrzeby kobiet.

Co to za kobiety? Skąd się u nas wzięły?

To osoby, które pochodzą z Kaukazu, z Czeczenii, ale też z Inguszetii.

Wśród uchodźców przebywających w Białymstoku wiele jest kobiet?

Około 50-60.

Jak Was znam, nie zostawicie ich później bez pomocy...

Zbiórka tych artykułów higienicznych to na pewno taki pierwszy krok. Nie mam wątpliwości, że to się dalej rozwinie, bo myślimy o innych formach współpracy z osobami, które są spoza Polski, a które znalazły się w Białymstoku. To niekoniecznie musi być pomoc rzeczowa. Równie dobrze można pomóc poprzez rozmowę, zainteresowanie czy zorganizowanie warsztatów. Warto sprawić, by poczuli, że Białystok to ich miejsce.

Agata Sawczenko

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.