Do sanktuarium w Łagiewnikach dojedziemy niedługo nową drogą

Czytaj dalej
Fot. fot. Piotr Sionko
Grażyna Starzak

Do sanktuarium w Łagiewnikach dojedziemy niedługo nową drogą

Grażyna Starzak

Inwestycje. Przed Światowymi Dniami Młodzieży poprawi się dojazd do Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”.

Jak wynika z oficjalnych danych z roku na rok rośnie liczba osób, które przyjeżdżają do Krakowa w ramach tzw. turystyki pielgrzymkowej. Odwiedzają oni w pierwszej kolejności Łagiewniki.

Zmotoryzowani pielgrzymi mieli dotąd kłopot z dojazdem do sanktuarium św. Jana Pawła II. Prowadzi tam bowiem wąska i kręta droga, a właściwie dróżka, po której chodzą też tabuny pieszych.

To się niebawem zmieni. Pod koniec listopada nastąpi oficjalne otwarcie nowej jezdni z chodnikami i oświetleniem, prowadzącej od ronda u zbiegu ulic Totus Tuus i św. Brata Alberta, wzdłuż rzeki Wilgi oraz przez nowy most do południowo-zachodniej części placu przy sanktuarium św. Jana Pawła II.

Autor: Joanna Urbaniec

- Dobiega też końca budowa kładki dla pieszych i rowerzystów przez Wilgę. Trwają prace przy drodze, która połączy nową jezdnię z ulicą Józefa Marcika, prowadzącą do sanktuarium od strony „zakopianki” - informuje Piotr Sionko z Centrum „Nie lękajcie się”.

Nowe rozwiązanie komunikacyjne w rejonie Centrum ułatwi też dojazd do sanktuarium pielgrzymom, którzy korzystają z komunikacji miejskiej. - Prowadzone są rozmowy na temat przeniesienia w nowe miejsce przystanku autobusowego MPK zlokalizowanego dotychczas na parkingu przy sanktuarium. Według nowego projektu autobusy będą zatrzymywać się niedaleko wylotu nowej drogi, obok wjazdu na parking, bliżej wejścia do świątyni - dodaje Piotr Sionko.

Pielgrzymi przybywający do Łagiewnik zwykle odwiedzają oba znajdujące się tam sanktuaria - św. Jana Pawła II i Bożego Miłosierdzia. Do tej pory musieli pokonać strome schody, żeby przejść z jednego miejsca do drugiego. Wiele wskazuje, że za pół roku to się zmieni.

W styczniu ma się bowiem rozpocząć budowa długo oczekiwanej kładki, a właściwie mostu o długości 60 metrów, który połączy oba sanktuaria. Jest wielce prawdopodobne, że pierwszą osobą, która przejdzie „Mostem Miłosierdzia” - bo tak ma się on nazywać - będzie papież Franciszek, który przyjedzie pod Wawel na Światowe Dni Młodzieży pod koniec lipca 2016 roku.

Papież na pewno odwiedzi też będące obecnie w budowie Muzeum Jana Pawła II, do którego zostanie przeniesiona ekspozycja prezentowana obecnie w instytucie imienia papieża Polaka. Aktualnie trwają prace wykończeniowe w tym obiekcie na terenie Centrum. Budynek, który ma 17 tys. mkw., ma być wykorzystany w czasie przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży.

- Przygotowujemy się na przyjęcie pielgrzymów, młodzieży, która przyjedzie do Krakowa w lipcu 2016 r. Dlatego chcemy oddać go do tego czasu w stanie surowym, zamkniętym. W budynku, którego jedna z sal może pomieścić nawet tysiąc osób, będą się mogły odbywać spotkania modlitewne, koncerty, konferencje - mówi ks. prałat Jan Kabziński, prezes Centrum „Nie lękajcie się” i kustosz sanktuarium św. Jana Pawła II.

Papież Franciszek, który, jak się przypuszcza, dokona konsekracji sanktuarium św. Jana Pawła II, po przyjeździe do Centrum zatrzyma się zapewne przed pomnikiem patrona tego miejsca.

Pomnik przedstawiający „pasterza prowadzącego swoją owczarnię, w tym wypadku symbolicznie, do sanktuarium Miłosierdzia Bożego” - jak obrazowo mówi ks. prałat Kabziński, stanie na placu przed sanktuarium.

Pomnik papieża Polaka stanie na prośbę i za pieniądze nieżyjącej już pani Kazimiery Brodzińskiej z Sosnowca. Należy ona do grupy najbardziej hojnych darczyńców sanktuarium. To pierwsza, świecka osoba, której prochy zostały złożone w krypcie grobowej w dolnym kościele.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że Centrum JPII „Nie lękajcie się” powstaje w 90 proc. ze składek wiernych. - To pojedyncze osoby, świeckie i duchowne, ale także całe wspólnoty, samorządy poszczególnych miejscowości, organizacje - wymienia ks. Kabziński.

Światowe Dni Młodzieży z udziałem papieża Franciszka odbędą się w lipcu przyszłego roku. Zgodnie z zatwierdzonym przez Watykan programem papież będzie w trzech miejscach: na Błoniach, w campusie, który powstaje pod Wieliczką i w Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”.

Szacuje się, że na ŚDM przyjedzie ok. 2 mln wiernych.

[email protected]

Grażyna Starzak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.