Paula Goszczyńska

Dobranie antykoncepcji wymaga wiedzy i czasu

Dobranie antykoncepcji wymaga wiedzy i czasu
Paula Goszczyńska

26 września obchodzimy Światowy Dzień Antykoncepcji. Jak dobrać tę właściwą - radzi doktor Michał Jarosiński, konsultant w Centrum Medycyny Intymnej Gemma w Kielcach.

Metod antykoncepcji oraz form jej podania jest coraz więcej. Czy każda metoda jest odpowiednia dla każdej kobiety ?
Absolutnie nie, bo każda kobieta jest inna. Z tego powodu różnorodność dostępnych metod jest niezwykle korzystna, ich mnogość w znacznym stopniu utrudnia jednak prawidłowe dobranie formy antykoncepcji dla konkretnej kobiety. Wymaga to od lekarza nie tylko wiedzy teoretycznej, ale przede wszystkim, poświęcenia pacjentce odpowiedniej ilości czasu. Istotny jest też wynik badania ginekologicznego i USG.

Czy skuteczność każdej z metod jest porównywalna?
Skuteczność każdej metody antykoncepcyjnej należy rozważać w dwóch aspektach – teoretycznym, czyli przy idealnym, bezbłędnym użyciu, oraz praktycznym, czyli biorąc pod uwagę wystąpienie pomyłek przy stosowaniu danej metody. Nas oczywiście interesuje ten drugi aspekt, bo przy dzisiejszym stylu życia mało kto stosuje się idealnie do zaleceń. Zdecydowanie najgorzej wypadają w takim porównaniu tak zwane metody naturalne – wymagające czasu, doświadczenia i skrupulatności. Na przeciwległym biegunie znajdują się wkładki domaciczne oraz implanty podskórne – zakładane przez lekarza na okres od 3 do 5 lat, są w tym czasie praktycznie bezobsługowe.

Czyli nie istnieje idealna metoda antykoncepcyjna dla każdej kobiety?
Niestety, nie. 50 lat temu, gdy na rynek wchodziły pierwsze tabletki antykoncepcyjne, wybór był prosty, bo jedyny. W dzisiejszych czasach dobór odpowiedniej dla danej pacjentki metody jest jednym z trudniejszych zagadnień z zakresu ginekologii.

Jaki jest poziom wiedzy kobiet w Polsce na temat różnych metod antykoncepcji ?
Na pewno znacznie niższy, niż w Europie Zachodniej. Niestety Polki często wstydzą się zgłosić do specjalisty z intymnymi pytaniami, a ich wiedza oparta jest często na anonimowych wpisach z internetu.

Paula Goszczyńska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.