Dostaną pół miliona!

Czytaj dalej
Fot. Alicja Kucharska
Alicja Kucharska

Dostaną pół miliona!

Alicja Kucharska

Po raz kolejny mieszkańcy Świebodzina będą mogli zdecydować na co przeznaczą 500 tysięcy złotych. Pomysłów im nie brakuje!

Po zainteresowaniu, jakim cieszył się projekt Budżetu Obywatelskiego w ubiegłym roku, po raz kolejny mieszkańcy Świebodzina będą mogli zdecydować na co przeznaczyć 500 tys. zł. Propozycje zadań będzie można zgłaszać już od 1 sierpnia.

Zasady są bez zmian. 400 tysięcy jest przeznaczone na tzw. projekty duże, tj. o wartości od 15 do 100 tysięcy złotych. Projekty małe nie mogą przekroczyć 100 tysięcy. Każdy mieszkaniec gminy w terminie od 1 sierpnia do 15 września będzie mógł zgłosić swoją propozycję do budżetu za pośrednictwem specjalnego formularza. Wniosek mogą zgłosić również osoby niepełnoletnie, za zgodą opiekuna prawnego. Jedna osoba może złożyć maksymalnie trzy projekty. Co ważne, wnioski muszą dotyczyć zadań inwestycyjnych albo remontowych, a ich realizacja nie może przekroczyć roku.

Propozycji nie brakuje, a mieszkańcy zachwalają projekt. - Jak najbardziej popieram, bo to mieszkańcy wiedzą, co należy poprawić w ich otoczeniu - mówi Rozalia Wieczorek ze Świebodzina. O siłowniach plenerowych i miejscach rekreacyjnych wspominają Monika Haduch i Paulina Szymkowiak. Anna Wojdan zaznacza, że przydałoby się więcej placów zabaw oraz doprowadzenie istniejących parków do porządku. - Owszem są, nawet dość duże, ale brakuje czystych ławek - podkreśla.

Podobnego zdania jest Renata Czerchoniak. - Myślę, że warto za te pieniądze zadbać estetykę miasta, a także kulturę, turystykę i rekreację. Ponadto warto wyremontować niektóre ulice i chodniki, bo są w tragicznym stanie. Można by też wybudować ścieżki rowerowe, bo tych naprawdę brakuje. Stawiałabym na więcej miejsc rekreacji i odpoczynku - wyraża opinię pani Renata.

Myślę, że warto za te pieniądze zadbać estetykę miasta, a także kulturę, turystykę i rekreację

Od 16 września do 10 października wszystkie wnioski będą weryfikowane. 16 października rozpocznie się głosowanie. Potrwa dwa tygodnie. Pod koniec listopada zostaną ogłoszone wyniki. Przy ubiegłorocznym budżecie, a zwłaszcza głosowaniu kontrowersje budził fakt, że w szranki ze społecznościami osiedlowymi czy wiejskimi stanęły szkoły, które prowadziły wewnętrzne happeningi, by głosować na zadanie dotyczące szkoły. Jeszcze wtedy mówiło się, że być może rozpisując kolejny BO, oświata będzie wykluczona z „rywalizacji” o rekomendację.

- Pojawiały się głosy przeciw temu rozwiązaniu, ale i za, w związku z czym nic nie zmieniamy. Każdy obywatel ma możliwość złożenia wniosku. Sołectwa udowodniły, że mogą walczyć o głosy ze szkołami jak równy z równym. Czołowym przykładem są tu Wilkowo i Jeziory. Sukces tkwi w zaangażowaniu wnioskodawcy i najbliższego otoczenia - komentuje Beata Amrogowicz, sekretarz gminy.

Wzory formularzy głosowania pojawią się niebawem na stronie internetowej urzędu gminy w zakładce „Budżet obywatelski” oraz w Biuletynie Informacji Publicznej. Wniosek można złożyć w sekretariacie Urzędu Miejskiego lub przesłać mailowo na adres [email protected]

Należy pamiętać, że każdy mieszkaniec może oddać tylko po jednym głosie na zadanie duże i zadanie. W ramach Budżetu Obywatelskiego 2016 wykonano już cztery zadania, reszta jest w trakcie realizacji.

Autor: Alicja Kucharska

Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.