Jakub Nowak

Dostęp do map ma być łatwiejszy

Jakub Nowak

Starostwo w powiecie nowosolskim otrzymało ponad 1,1 mln zł dofinansowania na stworzenie interaktywnego systemu, który udostępni mapy z powiatu przez internet.

O co konkretnie chodzi? Geodezyjne bazy numeryczne, które znajdują się dziś w siedzibie starostwa powiatowego nie są dostępne z zewnątrz. Aby je przejrzeć, trzeba osobiście wybrać się na miejsce i poprosić o ich udostępnienie.

Teraz, dzięki pozyskanym pieniądzom unijnym ma się to w końcu zmienić. Jak informuje Dagmara Ostrowska, rzecznik starostwa powiatowego, w przyszłości stworzony ma zostać specjalny system informatyczny, za pomocą którego przez internet będzie można udostępniać państwowe zasoby geodezyjne i kartograficzne z terenu całego powiatu nowosolskiego.

Cały system powinien zostać w pełni wdrożony do końca przyszłego roku

Mówiąc wprost: dzięki wspomnianemu systemowi dostęp do aktualnych baz danych geodezyjnych oraz kartograficznych będzie możliwy właściwie przez całą dobę. Należy tu jednak zaznaczyć, że możliwość dostępu do danych ograniczona będzie pewnymi zastrzeżeniami wynikającymi z prawa. Dane dotyczące właścicieli nieruchomości dostępne będą więc jedynie osobom czy instytucjom upoważnionym do ich otrzymywania. Dzięki systemowi uda się jednak skrócić znacznie czas pracy samych urzędników starostwa, co powinno mieć oczywiście spory wpływ na szybkość obsługi wszystkich klientów.

- Bezpośredni dostęp do aktualnych danych otrzymają urzędy miast i gmin powiatu nowosolskiego, zautomatyzowana zostanie obsługa jednostek wykonawstwa geodezyjnego, rzeczoznawców majątkowych oraz kancelarii komorniczych - wylicza D. Ostrowska. Dzięki temu do niezbędnego minimum ma być ograniczona konieczność stawiania się osobiście w siedzibie starostwa osób reprezentujących wspomniane wyżej jednostki.

Cały projekt to koszt ponad 1,3 mln zł (dofinansowanie jakie otrzymał powiat wynosi 85 proc., wszystko w ramach działania pt. „Rozwój społeczeństwa informacyjnego” Regionalnego Programu Województwa Lubuskiego). Warto zaznaczyć, że nasze starostwo było jedynym samorządem z terenu całego powiatu, które takie dofinansowanie otrzymało.

Zgodnie z zapowiedziami, cały system powinien zostać wdrożony i uruchomiony w pełni do końca przyszłego roku.

Jakub Nowak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.