Dr Anna Drabarz: Każdy może być niepełnosprawny. To zależy od podejścia

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Agata Sawczenko

Dr Anna Drabarz: Każdy może być niepełnosprawny. To zależy od podejścia

Agata Sawczenko

Chcemy wspierać organizacje, które działają na rzecz osób z niepełnosprawnościami - mówi Anna Drabarz.

Kurier Poranny: Kiedyś mówiło się: osoby niepełnosprawne. Teraz: osoby z niepełnosprawnościami...

Dr Anna Drabarz, prezes Podlaskiego Sejmiku Osób z Niepełnosprawnościami: To bardziej zmiana mentalna niż formalna, związana z takim bardziej społecznym podejściem do niepełnosprawności. Do tego, że te bariery nie są w samym człowieku, że to nie człowiek jest niepełnosprawny, tylko ta niepełnosprawność pojawia się w momencie, gdy napotka na pewne przeszkody: architektoniczne, związane z komunikacją międzyludzką.

Czyli każdy może zupełnie normalnie funkcjonować, jeśli mu się to umożliwi?

No oczywiście. I z drugiej strony: każdy może być czasami niepełnosprawny.

A jak jest w Białymstoku? Czy władze, instytucje ułatwiają w jakiś sposób funkcjonowanie osobom z niepełnosprawnościami?

Tak, jest szereg takich instytucji. Natomiast wiele zawsze zależy od ludzi, od ich nastawienia. Więc z jednej strony narzekać w Białymstoku nie można, z drugiej - wiadomo, że można by było więcej.

Co jest w Białymstoku dobrze, a co należałoby poprawić?

To szeroka grupa osób i każdy ma oczekiwania i potrzeby indywidualne. Co jest na pierwszym miejscu - trudno jest mówić. To na pewno i edukacja i rynek pracy, i takie codzienne życie, komunikowanie się. I sprawy architektoniczne.

Ja mam wrażenie, że część obowiązków względem osób z niepełnosprawnościami przejmują organizacje pozarządowe.

No tak. Ale tak chyba jest we wszystkich dziedzinach. Organizacje pozarządowe są motorem zmian. Bo łatwiej jest te zmiany wdrażać, kiedy mamy do czynienia z mniej formalnymi organizacjami. Organy administracji publicznej to przede wszystkim jakieś służby, które zawsze są związane jakimiś procedurami. A w organizacjach pozarządowych łatwiej się pewne rzeczy wdraża.

Dzisiaj odbyło się spotkanie założycielskie Podlaskiego Sejmiku Osób z Niepełnosprawnościami. Kto do niego przystąpił?

Jest około siedmiu-ośmiu organizacji założycielskich: w większości z Białegostoku, ale są też przedstawiciele z regionu. Ale to nie było pierwsze spotkanie sejmiku. Na każdym był trochę inny skład. I wiemy, że tych organizacji zainteresowanych działalnością w sejmiku jest około 20.

Po co powstał ten sejmik?

Żeby nie tylko wzmacniać głos osób z niepełnosprawnościami, ale przede wszystkim organizacji, które zajmują się tą tematyką. Bo tak jak widzimy - to szczególnie na terenach wiejskich te organizacje bardzo się angażują w działania, ale czasami, żeby wyjść trochę dalej, żeby zawalczyć o więcej - potrzebują wsparcia.

W jaki sposób będziecie działać?

Przede wszystkim zależy nam na wspieraniu organizacji pozarządowych, które działają na rzecz osób z niepełnosprawnościami - i to zarówno w aspekcie i merytorycznym, i organizacyjnym. To też jest wspomożenie polityk publicznych, które są tworzone na rzecz takich osób. To też podejmowanie takich inicjatyw, które integrują środowisko, które mają za zadanie ochronę praw osób z niepełnosprawnościami.

Co ile czasu będzie się spotykać?

Dzisiaj został wybrany zarząd i komisja rewizyjna. Teraz będzie my zgłaszać organizację do KRS. Zarząd ma się spotkać w przyszłym miesiącu - to będzie 23 listopada. I wtedy będziemy opracowywać zadania na pierwszy okres. A obowiązek jest taki: trzeba zwoływać co najmniej jedno walne zgromadzenie w ciągu roku. Myślę, że ono wydarzy się już na początku przyszłego roku.

Agata Sawczenko

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.