Drogi krzyżowe w Sosnowcu przebłaganiem za "Klątwę" w Teatrze Powszechnym w Warszawie

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Gola
TOS

Drogi krzyżowe w Sosnowcu przebłaganiem za "Klątwę" w Teatrze Powszechnym w Warszawie

TOS

Wielki Post to w Kościele katolickim okres, w którym w piątki odprawiane są nabożeństwa drogi krzyżowej. W ostatnich latach tradycją, m.in. w Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej, stały się drogi krzyżowe ulicami miast. Zgodnie z zarządzeniem biskupa Grzegorza Kaszaka, ordynariusza diecezji sosnowieckiej, uliczne drogi krzyżowe w tym roku mają być "przebłaganiem i zadośćuczynieniem" za wystawiony w warszawskim Teatrze Powszechnym spektakl "Klątwa".

"W związku ze spektaklem "Klątwa", wystawionym w Teatrze Powszechnym w Warszawie, podczas którego dokonuje się powszechna profanacja krzyża - przez co ranione są uczucia religijne chrześcijan, dla których krzyż jest świętością, a także znieważa się osobę św. Jana Pawła II - co jest szczególnie bolesne dla Polaków, zarządzam by wszędzie tam w Diecezji Sosnowieckiej w okresie Wielkiego Postu odprawia się nabożeństwo Drogi Krzyżowej "ulicami miast", ofiarować to nabożeństwo w intencji przebłagania i zadośćuczynienia za dokonujące się na scenie bluźnierstwo, za znieważenie symbolu Krzyża Świętego, osoby św. Jana Pawła II, Stolicy Apostolskiej oraz obrazę uczuć religijnych wierzących" - czytamy w komunikacie biskupa Grzegorza Kaszaka, który w poprzednią niedzielę odczytany został w kościołach diecezji sosnowieckiej podczas mszy świętych.

Tam, gdzie droga krzyżowa odprawiana jest tylko w kościele, zgodnie z zarządzeniem ordynariusza diecezji sosnowieckiej, we wspomnianej intencji ma się odbyć jedno z piątkowych nabożeństw w kościele.

Premiera "Klątwy" w reżyserii chorwackiego reżysera Olivera Frljicia w Teatrze Powszechnym w Warszawie miała miejsce 18 lutego. Spektakl - delikatnie mówiąc - wywołuje wiele kontrowersji i jest przez wiele środowisk krytykowany.

TOS

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.