Druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych wreszcie zostali docenieni. Prezydent podpisał ustawę

Czytaj dalej
Wojciech Tatara

Druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych wreszcie zostali docenieni. Prezydent podpisał ustawę

Wojciech Tatara

Pod koniec grudnia prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o Ochotniczych Strażach Pożarnych. Dzięki nowym przepisom druhowie ochotnicy skorzystają z dodatkowych przywilejów m.in. dodatku ratowniczego czy możliwości bezpłatnego odbycia kursu na prawo jazdy kategorii C.

Ustawa, która obowiązuje od 1 stycznia wychodzi naprzeciw oczekiwaniom środowiska strażaków ochotników, którzy do tej pory za swoją służbę, mogli jedynie liczyć na niewielki ekwiwalent wypłacany przez samorządy i wdzięczność lokalnej społeczności. Teraz to się zmieniło.

Druhowie OSP, którzy przejdą na emeryturę otrzymają świadczenie w wysokości 200 zł miesięcznie. Pieniądze będą wypłacane z budżetu państwa, po osiągnięciu przez mężczyznę 65. a przez kobietę 60. roku życia. Aby je otrzymać, należy, przez co najmniej 25 lat w przypadku mężczyzn i 20 lat w przypadku kobiet brać czynny udział w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych.

Jednym z głównych inicjatorów docenienia przez państwo strażaków ochotników jest poseł Zbigniew Chmielowiec Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Strażaków

- Ustawa, która weszła w życie była bardzo długo oczekiwana przez środowisko strażaków ochotników. W przeszłości było kilka nieudanych prób uregulowania tych kwestii. Dopiero obecnej ekipie rządzącej się to udało. Nie ulega wątpliwości, że należy docenić poświęcenie i zaangażowanie każdego strażaka, który obecnie lub w przeszłości brał udział w akcjach ratowniczo gaśniczych broniąc życia, zdrowia i dobytku ludzkiego – mówi poseł Zbigniew Chmielowiec.

Pozostałe rozwiązania, zawarte w ustawie to m.in.: wzmocnienie ochrony prawnej druhów-ochotników oraz wprowadzenie legitymacji strażaka ochotnika, która pozwoli na korzystanie ze zniżek. Wprowadzenie nowych odznaczeń, darmowych kursów i szkoleń. Ustawa o ochotniczych strażach pożarnych reguluje również kwestie odszkodowań dla strażaków ratowników OSP i ich rodzin, w sytuacji uszczerbku na zdrowiu/śmierci strażaka ratownika OSP lub poniesienia szkody w mieniu w związku z udziałem w działaniach ratowniczych. Stosowne świadczenia będzie mógł również otrzymać strażak ratownik OSP, gdy dozna uszczerbku na zdrowiu lub poniesie szkodę w mieniu w drodze do siedziby OSP, po zaalarmowaniu przez stanowisko kierowania PSP.

- Cieszę, się że w końcu rządzący docenili naszą działalność. Wiadomo, że w straży działałem i działam aby nieść pomoc potrzebującym a nie dla pieniędzy. Trzeba jednak przyznać, że świadczenia ratownicze to miły gest w stosunku do druhów, którzy wiele lat służyli w OSP – mówi Stanisław Krok strażak służący już 50 lat w OSP Rzeszów-Budziwój.

Na Podkarpaciu zarejestrowanych jest ponad 55 tys. członków OSP w tym około 5 tys. kobiet. Z tej grupy blisko 20 tys. posiada uprawnienia ratowniczo –gaśnicze, co oznacza, że może brać udział w działaniach bojowych. Z danych ZWOSP wynika, że w 2020 roku w 34 tys. zdarzeń uczestniczyło ogółem 159 tys. druhów OSP.

Wojciech Tatara

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.