Duże pieniądze dla emerytów 1953 rocznika. Niestety, nie dla wszystkich

Czytaj dalej
Fot. Archiwum/Mariusz Kapała
Jolanta Zielazna

Duże pieniądze dla emerytów 1953 rocznika. Niestety, nie dla wszystkich

Jolanta Zielazna

Blisko 750 mln zł wyrównania wypłacił ZUS emerytom 1953 rocznika. W Kujawsko-Pomorskiem na przeliczeniu skorzystało 3,5 tys. emerytów. Ale jest też wielu jest zawiedzionych, bo przeliczenie nie dało im wyższego świadczenia.

Blisko 750 mln zł wyrównania wypłacił ZUS emerytom 1953 rocznika. Pieniądze dostało ponad 68 tys. osób. W Kujawsko-Pomorskiem na przeliczeniu skorzystało 3,5 tys. emerytów. Ale jest też wielu jest zawiedzionych, bo przeliczenie nie dało im wyższego świadczenia.

ZUS rozpatrzył w kraju 163,5 tys. spraw wcześniejszych emerytów z rocznika 1953. Na wysokości świadczenia zyskała więc nieco ponad jedna trzecia z tej grupy.

Średnia kwota wyrównania to 11,6 tys. zł, a emerytura u tych osób wzrosła przeciętnie o blisko 260 zł miesięcznie. Konkretna kwota jest sprawą indywidualną.

Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS w województwie kujawsko-pomorskim poinformowała nas, że wyrównania emerytur i rent z powodu przeliczenia wcześniejszej emerytury otrzymały 3 574 osoby (1849 w oddziale bydgoskim i 1725 w toruńskim). Wniosków złożono znacznie więcej, bo 8411. Jednak ponad 3 tys. nie spełniało ustawowych kryteriów.

Przeciętna kwota wyrównania na Kujawach i Pomorzu wyniosła 10,2 tys. zł.
Jest też duża grupa zawiedzionych emerytów i rencistów. Dla 1765 składających wnioski przeliczone świadczenie nadal jest niższe od wcześniejszej emerytury.

Prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska przypomina, że cześć spraw, czyli przeliczenia emerytury została załatwiona już w 2019 roku, po wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Wówczas przeliczono 14 tys. świadczeń osób, które wcześniej nie składały takiego wniosku. W 8,5 tys. przypadków emerytura powszechna okazała się korzystniejsza od wcześniejszej. Wysokość wypłaty wzrosła przeciętnie o 250 zł miesięcznie.

Przeliczenia dotyczą osób urodzonych w 1953 roku, które przed 2013 rokiem skorzystały z wcześniejszej emerytury. Gdy osiągnęły wiek emerytalny i chciały przeliczyć świadczenie, podstawę wymiaru pomniejszano o wypłacone wcześniejsze emerytury. W marcu 2019 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że wobec emerytów z 1953 rocznika taki przepis jest niekonstytucyjny.

ZUS przelicza teraz świadczenia bez pomniejszania podstawy wymiaru. Mimo to nie dla wszystkich okazuje się to korzystne. Jednak emeryci nie tracą, bo w tej sytuacji ZUS wypłaca dotychczasowe, korzystniejsze świadczenie.

Jolanta Zielazna

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.