Duże sklepy już nie mogą wyrzucać żywności z krótką datą ważności. Prezydent podpisał ustawę zakazującą marnowania jedzenia

Czytaj dalej
Fot. Marcin Piecyk
Marcin Piecyk

Duże sklepy już nie mogą wyrzucać żywności z krótką datą ważności. Prezydent podpisał ustawę zakazującą marnowania jedzenia

Marcin Piecyk

W Polsce każdego roku aż ponad 9 milionów ton żywności jest wyrzucanych do śmietnika. Nowa ustawa, właśnie podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę, ma przeciwdziałać marnotrawieniu jedzenia, może to zmienić. Od września większe sklepy nie będą już mogły wyrzucać produktów, których już nie wolno sprzedawać np. ze względu na datę ważności do spożycia.

Dla charytatywnych instytucji wspomagających najbiedniejsze osoby będzie to ogromna pomoc. Ustawa wchodzi w życie na początku września.

Bank bierze żywność od 50 sklepów

Od tego dnia duże sklepy (czyli takie, których powierzchnia jest większa niż 250 metrów kwadratowych) będą miały pięć miesięcy, aby podpisać umowy z jednostkami przyjmującymi żywność. Jeśli tak się nie stanie, właściciel marketu nie zawrze takiej umowy - zapłaci aż 5 tys. zł grzywny. Dodatkowo, za każdy zmarnowany kilogram żywności poniesie karę w wysokości 10 groszy.

Podkarpackie organizacje pomagające najbiedniejszym już przed podpisaniem ustawy współpracowały z różnymi sklepami. Przykładowo, Podkarpacki Bank Żywności w Rzeszowie od kilku lat przyjmuje jedzenie od takich sprzedawców, jak: Tesco, Biedronka, Kaufland, Carrefour, Auchan, Makro czy KFC.

- Łącznie bierzemy żywność od ok. 50 sklepów. Średnio miesięcznie mamy do rozdysponowania prawie 50 ton - opisuje Dorota Rosińska - Jęczmienionka, dyrektor Podkarpackiego Banku Żywności.

W dalszej części artykułu:

 • co z  transportem żywności z marketów
 • jak działają podkarpackie organizacje pomagające najbiedniejszym 
Pozostało jeszcze 61% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Marcin Piecyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.