Dwie szkoły w gminie Jasień idą pod młotek. Tak zdecydowali radni

Czytaj dalej
Fot. Lucyna Makowska
Lucyna Makowska

Dwie szkoły w gminie Jasień idą pod młotek. Tak zdecydowali radni

Lucyna Makowska

- Będziemy skarżyć uchwałę- mówią zdenerwowani rodzice uczniów szkoły z Golina,którą ma przejąć stowarzyszenie. - Ich głosy są nieważne!

- Radni złamali prawo, głosując nad uchwałą nie podpisaną przez prawnika - mówi Maria Dynowska, nauczycielka filii SP w Golinie - Zaskarżymy ją u wojewody.

Na zwołanej w poniedziałek, 25 stycznia nadzwyczajnej sesji zagłosowali za zamiarem likwidacji szkół w Wicinie i Golinie. Choć obie szkoły głosowano w osobnymi uchwałami i większość rajców wstrzymywała się od głosu, to o losach uczniów zdecydowały pojedyncze głosy.

Nie pomogły ubiegłoroczne protesty rodziców i nauczycieli z Wiciny, specjalnie w tej sprawie zwoływane zebrania. Szkoła w Wicinie i tak pójdzie pod młotek. Burmistrz, próbował przekonywać i radnych i rodziców, że jedyną szansą na jej przetrwanie jest przejęcie kosztownej placówki przez stowarzyszenie, bo gminy nie stać na jej prowadzenie.

Na wczorajszej sesji też nie obyło się bez dyskusji. Najpierw burmistrzowi zebrało się od radnych, że z gazet dowiadują się o powołaniu wiceburmistrza. A. Kamyszek wprawdzie próbował się bronić,że nie musiał pytać o to rady.
-Z prawem to pan jest za pan brat, ale z przyzwoitością nie- skomentował Zbigniew Walczak, przewodniczący rady miejskiej w Jasieniu. - Gdybyśmy wiedzieli o tym zamiarze wcześniej, w grudniu nie przyznalibyśmy panu podwyżki.

- Zastanawiam się po co tyle zachodu, po co ta cała reorganizacja oświaty, skoro dziś chcemy szkołę oddać - denerwowała się radna Joanna Timofiejew. Zlikwidujmy lepiej dom kultury, w którym nic się nie dzieje.

- Szok!- nawet nie wzięli pod uwagę, że się nie zgadzamy na likwidację - mówili rodzice i nauczyciele szkoły w Golinie podczas sesji.
Lucyna Makowska - Szok!- nawet nie wzięli pod uwagę, że się nie zgadzamy na likwidację - mówili rodzice i nauczyciele szkoły w Golinie podczas sesji.

- Nie przedyskutowaliśmy sprawy Golina na komisjach- mówiła Elżbieta Wawrzyniak, szefowa komisji oświaty. - Wiem, że ani nauczyciele, ani rodzice nie zgadzają się na przejęcie szkoły przez stowarzyszenie. Uzasadnienie było jedno: ekonomiczne. Gminy nie stać na to by z subwencji na ucznia utrzymać placówkę. Ostatecznie za likwidacją szkoły w Wicinie na 13 radnych było pięciu, przeciw - dwóch, a sześciu wstrzymało się od głosu. W przypadku Golina za- likwidacją opowiedziało się czterech radnych, trzech się sprzeciwiło.

Lucyna Makowska

Jestem dziennikarką poruszającą lokalne problemy społeczne, nie stronię też od tej małej, miejscowej polityki, tworzę teksty na temat zdrowia, czy ciekawych inicjatyw. Staram się pokazywać wyjątkowych ludzi, ich pasje, zainteresowania. Najlepiej jednak „czuję” kryminały, nad przygotowaniem których, trzeba dedukować, sprawdzać, pytać, rozmawiać z ludźmi. To ostatnie jest chyba najciekawszym elementem pracy dziennikarza. Pracuję na terenie dwóch powiatów: żarskiego i żagańskiego i nic co trapi, cieszy czy wydaje się ich zdaniem godnym pokazania na łamach GL, nie jest mi obce. Pracę w Gazecie Lubuskiej zaczęłam w 2012 roku. Wcześniej? Nieważne. Ważne, że ciągle mi się chce pomagać, odkrywać nowych ludzi, ich pasje. Prywatnie? Uwielbiam pływać. Najlepiej sama, wczesnym rankiem, ale i jazdę rowerem, słuchać głośnej muzyki w aucie, gdy oczywiście jeżdżę w dłuższe trasy. Niestety mam na to niewiele czasu w swoim codziennym terminarzu. Potrafię do łez wzruszyć się na koncercie muzyki poważnej, operetce. Serducho bije mi szybciej przy rockowych balladach. Na relaks najlepsze są dla mnie prace w ogródku. Nie przy marchewakch! Boże broń! Za to upodobanie do kwiatów w ogrodzie to zasługa babci.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.