Dworzec kolejowy w Szczecinku przestanie straszyć podróżnych

Czytaj dalej
Rajmund Wełnic

Dworzec kolejowy w Szczecinku przestanie straszyć podróżnych

Rajmund Wełnic

O krok od przejęcia przez ratusz dworca PKP w Szczecinku. I od zmiany jego fatalnego wizerunku

- Mamy odpowiedź z PKP, która zapala „zielone światło” dla rozpoczęcia procesu przejęcia dworca - mówi Mateusz Ludewicz, rzecznik ratusza w Szczecinku. - To dość złożony i długotrwały proces, musi być m.in. podjęta uchwała intencyjna przez radnych (stanie się to zapewne na sesji 10 lipca - red.), ale mamy nadzieję, że za kilka miesięcy zakończy się przejęciem całego budynku dworca za symboliczną złotówkę.

Znacznie więcej będzie oczywiście kosztował remont, do którego zobowiąże się miasto. - Jeżeli dojdzie do porozumienia, to pieniądze na ten cel znajdą się już w budżecie na rok 2018 - dodaje rzecznik. Władze Szczecinka bowiem nie mogły już ścierpieć, jak wygląda wizytówka miasta - dziś to obskurne, puste i zaniedbane miejsce i tylko nieznacznie obraz ten rozjaśnia zakończony niedawno remont peronów i podziemnego przejścia.

Co gorsza plany kolei zakładały dość odległe w czasie inwestycje na szczecineckim dworcu PKP. To był zresztą główny argument kolejarzy przeciwko przejęciu stacji. Jeszcze kilka miesięcy temu spółka kolejowa odpowiedzialna za dworce na propozycję przejęcia stacji w Szczecinku przez miasto odpowiadała negatywnie - z uwagi na objęcie jej „Programem Inwestycji dworcowych PKP SA na lata 2016-2023”, który przewiduje jej remont. Ponadto jako przyczynę podano modernizacją linii kolejowej na odcinku Szczecinek-Runowo Pomorskie.

W ratuszu uznano to za decyzję polityczną oraz działanie na szkodę mieszkańców i podróżnych. Teraz sytuacja zdaje się zmierzać do pozytywnego zakończenia.

Miasto nadal deklaruje wykonanie projektu i remontu budynku zabytkowego dworca z zachowaniem wszelkich zasad wynikających z ochrony zabytków. Po zakończeniu prac zapewni też PKP powierzchnię na prowadzenie kas biletowych, towarowych, poczekalni, czy innej działalności związanej z koleją. Dodajmy, że po przeprowadzce PKS w okolice dworca są tu także autobusowe kasy biletowe.

- Będziemy szukać koncepcji, jak ożywić to miejsce - mówi Mateusz Ludewicz.

Szczecinek stał się ważnym węzłem komunikacyjnym, w latach 1878-79, gdy wybudowano większość linii kolejowych. Obecny budynek dworca pochodzi z roku 1892.

Rajmund Wełnic

Z lokalną prasą - najpierw Głosem Pomorza, a następnie Głosem Koszalińskim - jestem związany od 1995 roku. Do redacji trafiłem niemal prosto po studiach. Mam to szczęście, że mogę pisać o swoich pięknych rodzinnych stronach - Szczecinku i powiecie szczecineckim. Szczęśliwie żonaty z Martyną, jakżeby inaczej - mieszkanka Szczecinka. Wolny czas "pożerają" mi obecnie pociechy (Zuzia, 2009) i Felek (2015). Zaciekły kibic piłkarski.


Mieszkaniec Szczecinka od urodzenia, z tym miastem związany razem z rodziną na dobre i złe. Pisałem o Szczecinku i powiecie szczecineckim w Głosie Pomorza, a obecnie w Głosie Koszalińskim, naszym dodatku Głosie Szczecinka oraz na portalach gk24.pl i szczecinek.naszemiasto.pl Z wykształcenia i zamiłowania historyk, więc dzieje regionalne zajmują dużo miejsca w mojej działalności. Cenię sobie interakcje i współpracę z Czytelnikami, którzy współtworzą nasz portal. Piszę dla Nich, z Nimi i o Nich

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.