Dyrektor Zbigniew A. molestował uczennice? Broniła go radna z PO. Właśnie została zawieszona w partii

Czytaj dalej
Fot. Paweł F. Matysiak
Łukasz Cieśla

Dyrektor Zbigniew A. molestował uczennice? Broniła go radna z PO. Właśnie została zawieszona w partii

Łukasz Cieśla

Zbigniew A., odwołany dyrektor Zespołu Szkół Elektrycznych nr 2 w Poznaniu, przebywa w areszcie pod zarzutem molestowania uczennic. Ale pewnie nigdy nie zostałby dyrektorem tej szkoły, gdyby przed laty, gdy uczył geografii w Swarzędzu, rzetelnie wyjaśniono pierwsze zastrzeżenia o molestowanie nastolatek. Wówczas broniła go m.in. szkolna pedagog ze Swarzędza Barbara Antoniewicz, jednocześnie radna powiatowa PO. Właśnie została zawieszona w prawach członka partii.

W 2007 roku prokuratura umorzyła śledztwo dotyczące „innych czynności seksualnych” Zbigniewa A. wobec uczennic z ponadgimnazjalnej szkoły w Swarzędzu. Tam uczył geografii. Śledczy stwierdzili, że dziewcząt nie dotykał, ale wulgarnie się odzywał, z podtekstem seksualnym.

Prokuratura uznała tamto zachowanie za naganne moralnie, co nadawało się jej zdaniem na postępowanie dyscyplinarne. Ale

w praktyce nikt nie zabiegał o dyscyplinarkę dla Zbigniewa A.

W szkole w Swarzędzu usunął się wtedy w cień, przedstawiał zwolnienia lekarskie. Gdzie znalazł kolejną pracę? Dowiedzieliśmy się, że 1 września 2008 roku zatrudnił go... poznański Urząd Miasta. W Wydziale Oświaty, jako specjalistę ds. organizacji szkół i placówek oświatowych. Do jego zadań miało należeć na przykład nadzorowanie pracy dyrektorów niektórych poznańskich szkół.

W poznańskim Wydziale Oświaty był zatrudniony przez rok, do końca wakacji 2009 roku. Następnego dnia objął stanowiska wicedyrektora Zespołu Szkół Elektrycznych nr 2 w Poznaniu. W 2011 roku został jego dyrektorem. Za molestowanie uczennic właśnie z tej placówki został niedawno aresztowany.

Hanna Surma, rzecznik prasowy poznańskiego urzędu, nie wie czy przed laty w magistracie wiedziano o jego zachowaniach w Swarzędzu.

- W urzędzie nie pracuje już ówczesne kierownictwo Wydziału Oświaty. Jego zatrudnienie nastąpiło w wyniku ogłoszenia rekrutacji i przeprowadzonego naboru na wolne stanowisko pracy. Przyjęto go na stanowisko niekierownicze, a rekrutację przeprowadzono w sposób standardowy na podstawie dostarczonych dokumentów i rozmowy kwalifikacyjnej – informuje nas Hanna Surma.

Molestowanie w Swarzędzu? Była szkolna pedagog zawieszona w prawach członka PO
Aresztowany Zbigniew A. przez lata był zawodowo związany ze Swarzędzem. Był tam radnym kilku kadencji, działaczem Unii Wolności, potem startował z listy PO. W 2006 roku, gdy w nadzorowanym przez powiat Zespole Szkół nr 1 w Swarzędzu pojawił się anonim, że molestuje uczennice, kierownictwo szkoły podjęło decyzję o zniszczeniu anonimu. Potem sprawą zainteresowała się prasa. Po artykułach, w listopadzie 2006 roku, szkoła zawiadomiła prokuraturę. Zarówno wtedy, jak i teraz

Zbigniew A. był broniony przez ówczesną szkolną pedagog Barbarę Antoniewicz.

W pozostałej części przeczytasz:

 • - o czym wiedziało poznańskie Kuratorium Oświaty?
 • - co stało się z radną PO broniącą dyrektora?
 • - jak zareagowały władze szkoły?

 

Pozostało jeszcze 72% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Łukasz Cieśla

Zajmuję się głównie sprawami kryminalnymi, śledztwami, prokuraturą i procesami sądowymi. Chętnie podejmuję również inne, ciekawe i kontrowersyjne tematy. Czasami piszę o polityce. Jestem współautorem reportaży telewizyjnych w "Superwizjerze TVN".

Wychodzę z założenia, że najciekawsi są ludzie i fakty.

W "Głosie Wielkopolskim" swoje pierwsze teksty opublikowałem jeszcze jako student, latem 2003 roku. Prywatnie jestem pasjonatem sportu pod różnymi postaciami, podróży i Gruzji, do której jeżdżę od kilkunastu lat.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.