Agata Sawczenko

Dyrektorzy szpitali przewidują kłopoty. Przez lojalki lekarzy

Zarabianie tej samej kwoty w kilku miejscach lub w jednym? Tu nie ma nad czym się zastanawiać. Bo my, lekarze, naprawdę już jesteśmy zmęczeni - mówi Fot. Wojciech Wojtkielewicz Zarabianie tej samej kwoty w kilku miejscach lub w jednym? Tu nie ma nad czym się zastanawiać. Bo my, lekarze, naprawdę już jesteśmy zmęczeni - mówi Karol Ostrowski, lekarz ze szpitala wojewódzkiego.
Agata Sawczenko

Nie może być tak, że jakiś szpital zostanie bez lekarzy konkretnej specjalizacji. Jeśli gdzieś będzie taki problem, pozwolimy na pracę w dwóch szpitalach lekarzowi, który podpisał tzw. lojalkę - zapewnia Maciej Olesiński, dyrektor podlaskiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Kłopoty z zatrudnieniem lekarzy mogą być przez... podwyżki. Bo wchodzą właśnie w życie przepisy, dzięki którym pensje podstawowe lekarzy wyniosą 6750 zł brutto. Podwyżki dostaną jednak tylko ci lekarze, którzy zadeklarują, że pracując na umowę na etat w jednym szpitalu, nie będą dorabiać w innym miejscu, finansowanym przez NFZ. Nie mogą z nich też korzystać ci, którzy mają kontrakty. Ale za to mogą pracować w tylu szpitalach, w ilu chcą.

Dla wielu specjalistów lojalki to bardzo intratne rozwiązanie. Do tej pory często, żeby tyle zarobić, musieli pracować w kilku miejscach. Teraz podobne pieniądze będą zarabiali na jednym etacie. Do tego dochodzą oczywiście dyżury i np. dodatki stażowe. Dla niektórych podwyżka może się więc okazać naprawdę spora.

Pozostało jeszcze 77% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agata Sawczenko

W "Kurierze Porannym" i "Gazecie Współczesnej" zajmuję się przede wszystkim szeroko pojętą ochroną zdrowia. Chętnie podejmuję też tematy społeczne i piszę o ciekawych ludziach.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.