Marta Laszewicz-Iwaniuk

Dyrektorzy walczą o klasy

Tych uczniów z Publicznego Gimnazjum nr 2 przy ul. Legionowej reforma edukacji ominie, bo są już w trzeciej klasie. Ale i tak przyznają, że nie chcieliby Fot. Anatol Chomicz Tych uczniów z Publicznego Gimnazjum nr 2 przy ul. Legionowej reforma edukacji ominie, bo są już w trzeciej klasie. Ale i tak przyznają, że nie chcieliby się uczyć w ośmioletniej podstawówce.
Marta Laszewicz-Iwaniuk

Radni ustalili na sesji, co się stanie ze szkołami od września. Teraz czekają na opinię kuratora. Nowe podstawówki już się promują. I robią remonty, żeby oddzielić siedmiolatki od młodzieży

Ulotki, banery, zebrania z rodzicami, bale karnawałowe dla najmłodszych mieszkańców osiedla i posty na portalach społecznościowych. Tak reklamują się gimnazja, które funkcjonują teraz w samodzielnych budynkach. Nie są połączone ze szkołą podstawową. A muszą walczyć o uczniów, żeby od września otworzyć nowe klasy.

- To dlatego, że nie mamy wyrobionej renomy jako szkoła podstawowa, ale jako gimnazjum - tłumaczy Edyta Haraburda, dyrektorka PG nr 2.

Jej szkoła od 1 września ma stać się SP nr 9. To w związku z wchodzącą w życie reformą oświaty. Nowy rok szkolny dzieci mają zacząć w ośmioletnich podstawówkach. A gimnazja skończą tylko ci uczniowie, którzy już rozpoczęli naukę w tych szkołach.

W Białymstoku już wiadomo, jak zostaną podzielone obwody szkolne. Bo w piątek, podczas nadzwyczajnej sesji, radni przygotowali uchwały intencyjne w sprawie nowej sieci szkół.

Wynika z nich, że jedenaście gimnazjów, które funkcjonują teraz w zespołach - przy szkołach podstawowych lub liceach - zostanie przekształconych w podstawówki. Dwunaste - PG nr 14 - będzie włączone do XIV LO przy ul. Upalnej.

Trzy gimnazja działające w samodzielnych budynkach zostaną włączone do istniejących szkół: PG nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi do SP nr 14 przy ul. K. Pułaskiego, PG nr 6 z Oddziałami Dwujęzycznymi do SP nr 12 przy ul. Komisji Edukacji Narodowej, a PG nr 7 do X LO przy ul. Stołecznej.

Natomiast PG nr 4 przy ul. Ciepłej zostanie wygaszone. Siedem pozostałych zmieni się w szkoły podstawowe. Będą musiały przystosować sale do potrzeb zarówno siedmio- jak i piętnastolatków. Bo takie roczniki spotkają się we wrześniu w jednej szkole.

- Jesteśmy na dobrej drodze. Wymieniliśmy już drzwi, odświeżyliśmy korytarz. Możemy stworzyć dodatkowe wejście - wymienia Jacek Pronobis, dyrektor PG nr 15 przy ul. Porzeczkowej.

Teraz dyrektorzy będą czekać na rozpoczęcie rekrutacji. Bo chociaż reforma zakłada rejonizację, czyli przydzielenie uczniów do szkoły, która znajduje się najbliżej ich domu, to rodzice wcale nie muszą się na to zgadzać. - Mogą napisać wniosek do dyrektora o przyjęcie dziecka do szkoły spoza obwodu - mówi Jadwiga Mariola Szczypiń, podlaski kurator oświaty.

Ale zastrzega, że dyrektor może się zgodzić tylko wtedy, gdy wszystkie dzieci z obwodu będą miały zapewnione miejsca. Dlatego z punktu widzenia miasta najlepiej byłoby, gdyby rodzice przestrzegali rejonizacji. A w szkołach była proporcjonalna liczba dzieci.

Tylko że rodzice już pytają dyrektorów, czy oprócz obowiązkowego naboru do klasy pierwszej, czwartej i siódmej w szkołach podstawowych będzie też rekrutacja do klas drugich czy piątych. - Tak jest na przykład w rodzinach, w których jedno dziecko rozpoczyna naukę w czwartej klasie, a drugie w piątej i rodzice chcą, by dzieci chodziły do tej samej szkoły - wyjaśnia Edyta Haraburda.

W takich sytuacjach miasto chce uwzględnić wolę rodziców. - Będzie możliwość utworzenia klas drugich, trzecich, piątych czy szóstych, ale tylko wtedy, gdy znajdzie się wystarczająca liczba chętnych - tłumaczy Rafał Rudnicki, wiceprezydent miasta odpowiedzialny za edukację.

Piątkowa uchwała radnych czeka teraz na opinię kuratora. Ten ma na to 21 dni.

Jedenaście gimnazjów w samodzielnych budynkach

Publiczne Gimnazjum nr 2 przekształci się w Szkołę Podstawową nr 9 przy ul. Legionowej.

Publiczne Gimnazjum nr 3 będzie SP nr 10 przy ul. Spacerowej.

Publiczne Gimnazjum nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi zostanie wygaszone 31 sierpnia 2019 roku.

Publiczne Gimnazjum nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi będzie włączone do Szkoły Podstawowej nr 14 z Oddziałami Integracyjnymi przy ul. Pułaskiego.

Publiczne Gimnazjum nr 6 z Oddziałami Dwujęzycznymi zostanie włączone do Szkoły Podstawowej nr 12 przy ul. Komisji Edukacji Narodowej.

Publiczne Gimnazjum nr 7 będzie włączone do Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Stołecznej.

Publiczne Gimnazjum nr 9 przekształci się w Szkołę Podstawową nr 24 przy ul. Antoniuk Fabryczny.

Publiczne Gimnazjum nr 13 przekształci się w Szkołę Podstawową nr 33 przy ul. Piastowskiej.

Publiczne Gimnazjum nr 15 będzie Szkołą Podstawową nr 38 przy ul. Porzeczkowej.

Publiczne Gimnazjum nr 16 zostanie Szkołą Podstawową nr 42 przy ul. Sokólskiej.

Publiczne Gimnazjum nr 18 przekształci się w Szkołę Podstawową nr 48 przy ul. Magnoliowej.

Marta Laszewicz-Iwaniuk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.