Dyskryminacja

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Bartosz Wacławski

Dyskryminacja

Bartosz Wacławski

Gdy przeczytałem tekst prof. Piotra Nowaka, włos mi się zjeżył. Teza o ograniczonej dyskryminacji - w tym wypadku w dostępie do studiowania - dla osób z problemami psychicznymi jest potworna.

Także dlatego, że oparto ją o jedną historię, jednego konkretnego studenta. Próba wysnucia na jej podstawie generalnych wniosków jest bardzo krzywdząca. Dla tego studenta i dla innych chorych.

Cel nie uświęca środków. Każda dyskryminacja jest zła. Zakłada, że ktoś inny nie zasługuje na traktowanie, na jakie my zasługujemy. Co gorsze jednak, „ograniczoną dyskryminację” łatwo przełożyć na inne dziedziny. Można zakazać chorym na zespół Aspergera podróżowania autobusami miejskimi. Przecież też mogą przeszkadzać innym (pamiętacie sławnego w Białymstoku Andrzejka?). A może idźmy dalej, zakażmy im głosować?

Z jednym się zgadzam. Nie każdy powinien być studentem. Nie każdy musi też kończyć uczelnię wyższą. Tak jak nie każdy nauczyciel powinien zajmować się wychowywaniem. Bo są tacy, którzy nie potrafią.

Bartosz Wacławski

W "Porannym" pracuję od maja 2001 roku. Przez te wszystkie lata byłem reporterem, redaktorem terenowych tygodników, wydawcą, sekretarzem redakcji... Poznałem zawód z każdej strony. Uwielbiam opowiadać pozytywne historie, opisywać dobrych ludzi, szukać fajnych pozytywnych relacji. Fascynuje mnie też polityka. Niestety - mam coraz częstsze przekonanie - rzadko ma pozytywny wpływ na nas, zwykłych obywateli.

Jestem dziennikarzem odkąd pamiętam. Zacząłem jeszcze w szkole średniej od stażu w Radiu Białystok. Tam zdobywałem pierwsze szlify. I spotkałem najważniejszych zawodowych mentorów. W międzyczasie w Białymstoku powstała telewizja. Wtedy nazywała się po prostu Telewizja Białystok. Zaczynałem tam jako dziennikarz, potem pełniłem funkcje i producenta, i prowadzącego, i wydawcy programu informacyjnego.

Dziś współtworzę najfajniejsze portale w regionie: poranny.pl i wspolczesna.pl.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.poranny.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.