Dzieci się trują. Biorą paracetamol, narkotyki, przepisane lekarstwa, przypadkiem viagrę

Czytaj dalej
Anna Folkman

Dzieci się trują. Biorą paracetamol, narkotyki, przepisane lekarstwa, przypadkiem viagrę

Anna Folkman

Z roku na rok przybywa zatruć wśród dzieci. Łykają niebezpieczne ilości paracetamolu, celowo nadużywają przepisane leki lub odurzają się narkotykami czy środkami roślinnymi. Coraz częściej małe dzieci przypadkowo biorą do ust pozostawione w widocznym miejscu lekarstwa swoich bliskich.[/sc][sc]Z roku na rok przybywa zatruć wśród dzieci. Łykają niebezpieczne ilości paracetamolu, celowo nadużywają przepisane leki lub odurzają się narkotykami czy środkami roślinnymi. Coraz częściej małe dzieci przypadkowo biorą do ust pozostawione w widocznym miejscu lekarstwa swoich bliskich.

W 2017 roku w szpitalu Zdroje przyjęto 243 dzieci z powodu zatrucia, w 2018 roku było to już 269 pacjentów. W tym roku odnotowano 33 zatrucia, ale najwięcej przyjęć lekarze spodziewają się w czasie letnich miesięcy.

- Dużą rolę wśród przyczyn zatruć nadal odgrywa paracetamol – podkreśla prof. Andrzej Brodkiewicz z Kliniki Pediatrii, Nefrologii Dziecięcej, Dializoterapii i Leczenia Ostrych Zatruć szpitala Zdroje. - Każdego roku mamy bardzo dużo takich przypadków. W 2018 roku mieliśmy 41 pacjentów. To poważne zatrucie, które może skończyć się śmiercią. Jeśli udaje się kogoś uratować, to bywa, że koniecznością staje się czasami transplantacja wątroby.

Pozostało jeszcze 66% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Anna Folkman

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.