Iwona Kłopocka

Dziecko upijane w łonie matki ma już do końca życia przechlapane

Profilaktyka FAS jest najprostsza z możliwych - po prostu wystarczy w ciąży nie pić. Ani kropli. Fot. 123rf Profilaktyka FAS jest najprostsza z możliwych - po prostu wystarczy w ciąży nie pić. Ani kropli.
Iwona Kłopocka

Co trzecia Polka przyznaje się, że podczas ciąży piła alkohol. Każdego roku rodzi się u nas 9 tysięcy dzieci z zaburzeniami spowodowanymi tym, że mama wypiła o jeden kieliszek za dużo. Właśnie ruszyła kampania społeczna „Kocham. Nie piję”, której celem jest przestrzeganie przed spożywaniem alkoholu w czasie ciąży.

Ciężarna 21-latka w Gołdapi trafiła do szpitala, mając 2,5 promila. Jej dziecko urodziło się też kompletnie pijane - 1,7 promila. W Bielsku przyszło na świat dziecko, które miało ponad 2 promile. Matka nie zdążyła do szpitala, urodziła na strychu. W Sosnowcu urodził się chłopczyk mający 1,2 promila alkoholu. Ważył niespełna 2,5 kg, dostał 1 punkt Apgar (na 10 możliwych) i zaraz po urodzeniu wymagał reanimacji.

W Głownie urodził się chłopczyk, który miał we krwi 3 promile alkoholu. Jego pijaną w sztok matkę (4 promile) na porodówkę przywiozła babcia dziecka. Kobieta podobno nie zauważyła, w jakim stanie jest córka.

Pozostało jeszcze 91% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Iwona Kłopocka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.