Dzieje pomnika Kościuszki, który jest obecnie symbolem Łodzi

Czytaj dalej
Fot. Muzeum Tradycji Niepodległościowych
Anna Gronczewska

Dzieje pomnika Kościuszki, który jest obecnie symbolem Łodzi

Anna Gronczewska

Minęło właśnie 200 lat od śmierci Tadeusza Kościuszki. Jego pomnik stoi na Placu Wolności. To dziś jeden z symboli Łodzi. Zaprojektował go Mieczysław Lubelski

Krystyna Podleska często myśli o swoim dziadku. Dziś żałuje, że nie zapisała jego wspomnień. Ale kto o tym myśli, gdy ma się kilkanaście lat? Jej dziadek to Mieczysław Lubelski, rzeźbiarz, uczeń Ksawerego Dunikowskiego. To on zaprojektował, a po latach odbudował pomnik Tadeusza Kościuszki, który jest jednym z symboli Łodzi. Wnuczka Krystyna Podleska to aktorka. Cała Polska zna ją m.in. z kultowego filmu „Miś” Ryszarda Barei.

- Przeglądam często zdjęcia dziadka - opowiadała nam aktorka. - Na jednym zrobionym przed wojną, stoi w takich śmiesznych pumpach przed Pomnikiem Tadeusza Kościuszki, a obok niego dygnitarze. Na innym jesteśmy my z siostrą i dziadek, w kapeluszu, muszce. Też przed pomnikiem, ale już po wojnie. Dziadek był tatą mojej mamy...

Krystyna Podleska jest Polką, która urodziła się w Anglii. Rodziców na Wyspy Brytyjskie przygnała zawierucha wojenna. Trafił tam też jej dziadek.

- Nie wiem skąd pochodzi dziadek - mówiła nam. - Przypuszczam, że z Warszawy.

Swoją żonę Hildegardę, z domu Frank, niemiecką Żydówkę, Mieczysław Lubelski poznał w Berlinie. Krystyna Podleska przypuszcza, że w stolicy Niemiec dziadek studiował. Potem państwo Lubelscy mieszkali w Poznaniu.

- W Poznaniu urodził się wujek Jaś, a moja mama jeszcze w Berlinie - dodaje Krystyna Podleska.

Potem dziadkowie się rozstali. Mieczysław pojechał do Warszawy, a Hildegarda do Bonn, do swojej matki. Zabrała ze sobą dzieci.

- Moja mama miała wtedy pięć lat - opowiadała nam Krystyna Podleska. - Wychowywała się w Bonn, ale na letnie wakacje przyjeżdżała do Polski, do swojego ojca. Lepiej mówiła po niemiecku niż po polsku.

W dalszej części artykułu przeczytasz o Mieczysławie Lubelskim, rzeźbiarzu, który zaprojektował pomnik Kościuszki. Jego wnuczka opowiada, gdzie Mieczysław się urodził, gdzie poznał żonę oraz jak trafił do Łodzi. Z artykułu dowiesz się też, jak powstawał symbol Łodzi, czyli pomnik Kościuszki na placu Wolności

Pozostało jeszcze 86% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Anna Gronczewska

Jestem łodzianką więc Kocham Łódź. Piszę o historii mojego miasta, historii regionu, sprawach społecznych, związanych z religią i Kościołem. Lubię wyjeżdżać w teren i rozmawiać z ludźmi. Interesuje się szeroko pojmowanym show biznesem, wywiady z gwiazdami, teksty o nich.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.