Dzięki odkryciu naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku czeka nas rewolucja w leczeniu

Czytaj dalej
Fot. Uniwersytet medyczny w Białymstoku
Agata Sawczenko

Dzięki odkryciu naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku czeka nas rewolucja w leczeniu

Agata Sawczenko

Wyniki ich pracy zaskoczyły naukowy świat. Dzięki nim okazało się, że możliwe jest skuteczne leczenie co najmniej dwóch chorób - endometriozy u kobiet i raka prostaty u mężczyzn. To naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Ich badania trwały trzy lata. Wyniki ich pracy opublikowały właśnie dwa prestiżowe czasopisma naukowe - „ClinEndocrinolMetab” i „Scientific Reports”.

Hormon folikulotropowy (FSH) - brzmi skomplikowanie. Produkowany jest przez kobiety i przez mężczyzn. A jego brak wpływa na zdrowie i płodność. Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku zbadali, na co konkretnie. A przy okazji - podważyli teorie, w które wierzyli naukowcy z całego świata.

- Zrobiliśmy kawał dobrej roboty - nie ma wątpliwości prof. Nafis Rahman z uczelni medycznej w Turku w Finlandii, który ściśle współpracuje z białostocką uczelnią. Bo dzięki ich badaniom będzie można leczyć endometriozę, a pośrednio również niepłodność u kobiet. I raka prostaty u mężczyzn.

Endometrioza dotyczy około 30, a nawet 50 proc. kobiet. Niestety, do tej pory nie ma skutecznego leczenia tej choroby. Lekarze pomagają tylko uśmierzyć ból. - Jest też możliwość interwencji chirurgicznej, ale niesie za sobą ryzyko - mówi prof. Sławomir Wołczyński z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. A dzięki odkryciom na temat hormonu FSH, które przyniosły badania białostockich naukowców, będzie możliwe stworzenie leku leczącego przyczynę choroby.

Po odkryciach białostockich naukowców zawrzało w świecie nauki nie tylko z powodu chorób macicy. Udowodnili oni bowiem, że dotychczasowe leczenie raka prostaty nie przynosi efektów. - Wokół ognisk raka pojawiają się nowe naczynia. Cała terapia była więc skierowana do naczyń wewnątrz guza. Była mało skuteczna. Dziś już wiemy, że terapia była błędem - mówi prof. Wołczyński.

To przełom w badaniach naukowych. - Ale teraz ktoś nas będzie sprawdzał - nie ma wątpliwości prof. Nafis Rahman. Ale wierzy, że badania, w których brał udział, przyniosą przełom w medycynie. - Naukowcy już nas pytają, jakie chcemy zaproponować leczenie.

Jednak do tego jeszcze długa droga. Potrzebne są dodatkowe badania. I partner, który zapewni pieniądze. - Znajdziemy go - mówi prof. Nafis. Szacuje, że na badania potrzebnych będzie około 20 milionów euro.

Hormon folikulotropowy (FSH) - to hormon wydzielany przez przysadkę mózgową. U kobiet pobudza wzrost i dojrzewanie pęcherzyków zawierających komórki jajowe w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego i reguluje funkcję jajników. U mężczyzn pobudza wytwarzanie nasienia w jądrach. Hormon ten odpowiedzialny jest za pracę układu rozrodczego.

Agata Sawczenko

W "Kurierze Porannym" i "Gazecie Współczesnej" zajmuję się przede wszystkim szeroko pojętą ochroną zdrowia. Chętnie podejmuję też tematy społeczne i piszę o ciekawych ludziach.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.