Dzięki odkryciu naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku czeka nas rewolucja w leczeniu

Czytaj dalej
Fot. Uniwersytet medyczny w Białymstoku
Agata Sawczenko

Dzięki odkryciu naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku czeka nas rewolucja w leczeniu

Agata Sawczenko

Wyniki ich pracy zaskoczyły naukowy świat. Dzięki nim okazało się, że możliwe jest skuteczne leczenie co najmniej dwóch chorób - endometriozy u kobiet i raka prostaty u mężczyzn. To naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Ich badania trwały trzy lata. Wyniki ich pracy opublikowały właśnie dwa prestiżowe czasopisma naukowe - „ClinEndocrinolMetab” i „Scientific Reports”.

Hormon folikulotropowy (FSH) - brzmi skomplikowanie. Produkowany jest przez kobiety i przez mężczyzn. A jego brak wpływa na zdrowie i płodność. Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku zbadali, na co konkretnie. A przy okazji - podważyli teorie, w które wierzyli naukowcy z całego świata.

- Zrobiliśmy kawał dobrej roboty - nie ma wątpliwości prof. Nafis Rahman z uczelni medycznej w Turku w Finlandii, który ściśle współpracuje z białostocką uczelnią. Bo dzięki ich badaniom będzie można leczyć endometriozę, a pośrednio również niepłodność u kobiet. I raka prostaty u mężczyzn.

Endometrioza dotyczy około 30, a nawet 50 proc. kobiet. Niestety, do tej pory nie ma skutecznego leczenia tej choroby. Lekarze pomagają tylko uśmierzyć ból. - Jest też możliwość interwencji chirurgicznej, ale niesie za sobą ryzyko - mówi prof. Sławomir Wołczyński z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. A dzięki odkryciom na temat hormonu FSH, które przyniosły badania białostockich naukowców, będzie możliwe stworzenie leku leczącego przyczynę choroby.

Po odkryciach białostockich naukowców zawrzało w świecie nauki nie tylko z powodu chorób macicy. Udowodnili oni bowiem, że dotychczasowe leczenie raka prostaty nie przynosi efektów. - Wokół ognisk raka pojawiają się nowe naczynia. Cała terapia była więc skierowana do naczyń wewnątrz guza. Była mało skuteczna. Dziś już wiemy, że terapia była błędem - mówi prof. Wołczyński.

To przełom w badaniach naukowych. - Ale teraz ktoś nas będzie sprawdzał - nie ma wątpliwości prof. Nafis Rahman. Ale wierzy, że badania, w których brał udział, przyniosą przełom w medycynie. - Naukowcy już nas pytają, jakie chcemy zaproponować leczenie.

Jednak do tego jeszcze długa droga. Potrzebne są dodatkowe badania. I partner, który zapewni pieniądze. - Znajdziemy go - mówi prof. Nafis. Szacuje, że na badania potrzebnych będzie około 20 milionów euro.

Hormon folikulotropowy (FSH) - to hormon wydzielany przez przysadkę mózgową. U kobiet pobudza wzrost i dojrzewanie pęcherzyków zawierających komórki jajowe w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego i reguluje funkcję jajników. U mężczyzn pobudza wytwarzanie nasienia w jądrach. Hormon ten odpowiedzialny jest za pracę układu rozrodczego.

Agata Sawczenko

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.