Dziesiątki rodzin zyskały komputery

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Gadomski
Karolina Rokitnicka

Dziesiątki rodzin zyskały komputery

Karolina Rokitnicka

W naszych powiatach realizowany jest projekt przeciwdziałający wykluczeniu cyfrowemu.

Jego efektem jest uzyskanie przez mieszkańców komputerów i dostępu do internetu. Zarówno w powiecie golubsko-dobrzyńskim, jak i rypińskim przedsięwzięcie realizują po cztery gminy.

Projekt o wojewódzkim zasięgu już po raz drugi przygotował Urząd Marszałkowski w Toruniu. Jego celem jest zapobieganie wykluczeniu cyfrowemu osób najuboższych oraz niepełnosprawnych mieszkańców regionu. Chodzi o likwidowanie nierówności w dostępie do zasobów internetu na terenie województwa poprzez zapewnienie nieodpłatnego dostępu do internetu, technologii informacyjnych i zasobów wiedzy osobom, dla których trudna sytuacja materialna jest barierą sprzyjającą wykluczeniu cyfrowemu. Zadanie jest współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Swój udział mają także samorządy.

- W ramach projektu komputery wraz z dostępem do internetu, opieką ubezpieczeniową i serwisową, a także specjalistyczny sprzęt dla osób niepełnosprawnych otrzymało 1885 mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego, w tym 27 osób z Rypina - informuje Magdalena Balińska z Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Rypin.

Rypin przeznaczył na projekt 144 tys. złotych. Koszty rozłożono na kilka lat, do 2020, czyli do zakończenia programu.

Ponadto w powiecie rypińskim do projektu przystąpiła gmina wiejska Rypin (37 komputerów), Skrwilno (31 komputerów) oraz Wąpielsk (14 komputerów). Łącznie pomoc otrzymało 109 mieszkańców. W powiecie golubsko-dobrzyńskim zadania podjęła się gmina miejska Golub-Dobrzyń - 46 komputerów, gmina wiejska - 24, Kowalewo Pomorskie - 30 i Radomin - 21. Wsparcie uzyskało 121 osób.

- Przewidywany okres utrzymania efektów projektu, czyli dostawa sygnału internetowego, opieka serwisowa oraz ubezpieczeniowa i gwarancyjna zakończy się w grudniu 2020 roku. Uczestnicy Programu będą mogli w pełni wykorzystywać przekazane im wsparcie przez wiele lat - wyjaśnia Robert Nowak, koordynator projektu z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu.

Stworzone przez gminy możliwości korzystania z komputerów i sieci internetowej pozwolą mieszkańcom lepiej realizować się na rynku pracy, który staje się coraz bardziej wymagający pod względem umiejętności i kwalifikacji cyfrowych, a także umożliwią pogłębienie wiedzy oraz realizacje zainteresowań, marzeń i pasji.

- Oprócz przekazania przenośnego komputera (z oprogramowaniem oraz urządzeniami peryferyjnymi, w tym także dostosowanymi do potrzeb niepełnosprawnych) i opłaconego na rok dostępu do internetu na pakiet składają się także cykl szkoleń z podstaw obsługi komputera oraz serwis gwarancyjny - informuje Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.

Karolina Rokitnicka

Praca w mediach to moja pasja. Przez wiele lat zajmowałam się dziennikarstwem informacyjnym, wydarzeniowym oraz przygotowywaniem relacji czy przeprowadzaniem interwencji w sprawach ważnych dla Czytelników. Szczególnie bliskie mi są sprawy lokalne, dotyczące Golubia-Dobrzynia, samorządowe, kultura oraz politykaLubię analizę danych, m. in. rankingów inwestycyjnych. Bardzo cenię kontakt z drugim człowiekiem, dynamiczność, możliwość uczenia się, zmian i poznawania zagadnień, które są dla mnie niezgłębione, jak np. sport czy rolnictwo :-). 


Od grudnia 2022 roku pracuję w dziale SEO, głównie na szczeblu regionalnym i krajowym. Mam też wydarzeniowe dyżury w województwie, podczas których przygotowuję informacje o wypadkach czy utrudnieniach w regionie.  Ponadto zdarza mi się tworzyć informacje lokalne z Golubia-Dobrzynia, które trafiają na portal Nasze Miasto Golub-Dobrzyń oraz Gazeta Pomorska/Golub-Dobrzyń.


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.