Dziś premiera niezwykłej książki

Czytaj dalej
Ryszard Tadeusiewicz

Dziś premiera niezwykłej książki

Ryszard Tadeusiewicz

Rzadko piszę w tych felietonach o książkach, ale dzisiaj zrobię wyjątek. W dniu dzisiejszym ma bowiem swoją premierę niezwykła książka o krótkim tytule i bogatej treści. Tytuł jest naprawdę krótki: „Jak?”

Jedno słowo! Sprawa się częściowo wyjaśnia, gdy sięgnie się do podtytułu: „Absurdalne naukowe rozwiązania najprostszych codziennych problemów”. Przyznacie Państwo, że to dość niezwykłe?

Autor tej książki, Randall Patrick Munroe, jest obecnie twórcą internetowych komiksów. Wcześniej pracował jako programista kontraktowy i robotyk dla NASA. W swojej książce opisuje różne paradoksy związane z codziennym życiem, odwołując się pomysłowo do praw fizyki. Na przykład można się dowiedzieć, dlaczego martwiące nas topnienie lodowców (następstwo tzw. efektu cieplarnianego) powoduje podniesienie poziomu mórz w miejscach odległych od tego topiącego się lodowca, natomiast w jego pobliżu poziom morza - paradoksalnie! - obniża się.

Autor chętnie bawi się paradoksami. Na przykład dowodzi, że poszukiwanie skarbów się nie opłaca. Nawet jeśli po latach poszukiwań odkopiemy skrzynię ze skarbem piratów - to ilość pracy włożona w kopanie licznych niepotrzebnych dołów jest tak duża, że gdybyśmy wynajmowali się do zarobkowego kopania studni - to zarobimy więcej, niż jest wart ten skarb!

Autor proponuje różne rozwiązania prawdziwych lub wyimaginowanych problemów zupełnie nie licząc się z możliwościami ich realizacji. Na przykład dla całkowitego zabezpieczenia swojego domu przed intruzami z zewnątrz proponuje otoczyć dom fosą. Jednak fosę z wodą zbyt łatwo można przepłynąć, więc proponuje, żeby wypełnić fosę płynną lawą. Wypada to kosztownie (z przytoczony danych wynika, że aż 60 tysięcy dolarów dziennie na podgrzewanie lawy!), ale za to bezpieczeństwo jest bezkonkurencyjne!

Ryszard Tadeusiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.