Dziś specjalnie dla Was "Pokłady pamięci" reportaż interaktywny

Czytaj dalej
Maria Zawała

Dziś specjalnie dla Was "Pokłady pamięci" reportaż interaktywny

Maria Zawała

Czy górnicy przeklinali na dole? Jakie suki ciągnęli za jajca? Dlaczego lubili wczasy w maju? Interaktywny reportaż i wiele innych artykułów, jak co tydzień w Śląsku Plus.

W tym tygodniu proponujemy m.in.:

Pokłady pamięci. Podążaj śladami górników [REPORTAŻ INTERAKTYWNY]
Czy górnicy przeklinali na dole? Jakie suki ciągnęli za jajca? Dlaczego lubili wczasy w maju? Komu na pierwszej szychcie ciśnienie podskoczyło do 200? Zobaczcie nasz interaktywny reportaż. 24 opowieści o Katowicach.

Zwolnij i nie przegap życia - radzi psycholog i psychoterapeuta Wojciech Eichelberger
- Ważne, żeby nauczyć się angażowania w to, co akurat robimy. Bez fałszywych przekonań - mówi Wojciech Eichelberger - Życie płynie. Z wybitnym psychologiem i psychoterapeutą, współzałożycielem i dyrektorem Instytutu Psychoimmunologii w Warszawie, rozmawialiśmy o szczęściu i powiązanej z nim uważności.

Tyski aquapark będzie wodnym centrum Kopernika
Rosną mury budowanego od stycznia aquaparku w Tychach. Inwestor chce, by do grudnia wszystko było już pod dachem. Niezależnie od budowy trwa projektowanie jedynej w polskich aquaparkach strefy edukacyjnej. Jej tematem będzie woda. Otwarcie całego obiektu planowane jest na pierwszą połowę 2017 r.

Kopalnia Guido, Muzeum Śląskie. Gdzie są najlepsze przestrzenie w województwie? [MAPA]
Kopalnia Guido zdobyła Grand Prix w konkursie na „Najlepszą przestrzeń publiczną woj. śląskiego”. Została doceniona za Strefę K8. Ex aequo nagrodzono także Muzeum Śląskie w Katowicach. Wyróżnienia zdobyło jeszcze kilka innych inwestycji w regionie.

Jesień to wspaniały czas na wycieczki w Beskidy. Mamy dla Was propozycje kilku tras
To już chyba ostatnie momenty, aby poczuć prawdziwy klimat złotej, polskiej jesieni w Beskidach. Wspólnie z Michałem Sobalą, przewodnikiem beskidzkim, przygotowaliśmy dla Was propozycje kilku wycieczek.

Do wróżki po... prognozy ekonomiczne
Czarny kot, szklana kula i pytanie o miłość lub zdrowie. Może lata temu takie skojarzenia z wróżkami było zasadne. Dzisiaj klienci, często biznesmeni, pytają o konkrety. Od wróżek chcą konkretnych odpowiedzi. W co zainwestować pieniądze. Kupić ziemię czy mieszkanie? Złożyć CV w innej firmie czy czekać na zwolnienie. Jakiego konia obstawić na Służewcu? Dzisiaj wróżkę powinniśmy nazywać doradcą biznesowym.

Śląskie Targi Książki już w weekend. Zobaczcie TOP 10 bestsellerów
Już dzisiaj (6 listopada) w Międzynarodowym Centrum Kongresowym ruszają Śląskie Targi Książki, które potrwają do niedzieli. Sprawdziliśmy, jakie książki oraz e-booki są w tej chwili najchętniej kupowane.

Seryjny zabójca umie pięknie mówić o miłości, ale rzadko ją odczuwa
Przemoc i chłód uczuciowy w rodzinie wywołują chęć odwetu. Jeśli krzywdził ojciec, seryjny zabójca szuka ofiar podobnych do niego, by się mścić - mówi dr hab. Daniel Boduszek, psycholog kryminalny.

Diecezja katowicka ma 90 lat. Ślązacy wiwatowali, Niemcy protestowali
W 1925 r. papież Pius XI ustanowił diecezję katowicką. - Została w ten sposób uszanowana wola Górnoślązaków, wypowiedziana w plebiscycie - przypomina abp Józef Kowalczyk, były prymas i nuncjusz apostolski w Polsce. Msza pontyfikalna diecezji śląskiej odbyła się w 1925 r. w kościele Mariackim w Katowicach. Katedrę zaczęto budować dopiero w 1932 roku, zakończono ponad 20 lat później, w 1957 roku.

Kortez: jeden z najważniejszych debiutów muzycznych tego roku. Wystąpi w naszym regionie
Pod koniec września ukazała się płyta Korteza „Bumerang”. To autor jednego z najgłośniejszych debiutów tego roku. Album cieszy się dużym powodzeniem, a sam Kortez promuje go na trasie koncertowo. Częściowo już wyprzedanej. W przyszłym tygodniu pojawi się w Częstochowie i Katowicach.

M jak miłość: śląskie akcenty w popularnym od 15 lat serialu
Serial „M jak miłość” obecny jest na ekranach telewizorów już od piętnastu lat. To produkcja, która dla części aktorów była okazją do spotkania z uznanymi już i lubianymi aktorami (m.in. Witold Pyrkosz, Teresa Lipowska, Artur Barciś), kolejnym ugruntowała pozycję na rynku (m.in. Małgorzata Kożuchowska), dla innych stała się początkiem nowej aktorskiej przygody (m.in. Katarzyna Cichopek, czy Rafał i Marcin Mroczkowie).

Jak się zmieniły rybnickie ulice? Zobaczcie zdjęcia sprzed lat i dzisiejsze [AKTYWNE ZDJĘCIA]
Gwałtowny rozwój przemysłu na Śląsku w XIX wieku, sprawił, że Rybnik, który w roku 1861 liczył sobie zaledwie 3169 mieszkańców, zaczął się gwałtownie rozwijać. Budowano nie tylko drogi czy chałupy pokryte jeszcze strzechą, ale coraz liczniej wznoszono okazałe, bogato zdobione kamienice. Na drogach wysypanych ziemią nie jeździły już furmanki, a w ich miejsce na brukowanych ścieżkach pojawiały się pierwsze mercedesy.

Uważaj, nie wyhamujesz przed sarną!
Od początku tego roku do końca września na terenie województwa śląskiego doszło już do 1566 zdarzeń z udziałem zwierząt. W 25 wypadkach poważnie ucierpieli kierowcy lub pasażerowie. Zdarzały się nawet wypadki śmiertelne. Noga z gazu, bo trudno wyhamować przed sarną, która wyskakuje z lasu, jakby specjalnie pod koła...

Moje życie to ciągła podróż. Wywiad z niezwykłą podróżniczką z Żor [ZDJĘCIA]
Anita Czerner-Lebedew, mieszkanka Żor, zwiedziła już niemal wszystkie kontynenty. Nam opowiedziała o swoich fascynujących podróżach: pierwszym samodzielnym wyjeździe za granicę do Rumunii jeszcze w czasie studiów, o gościnności i życiu mieszkańców Teheranu sprzed kilkunastu lat, czy o perypetiach podróży lądowej do Indii i podróży do Australii z małym synkiem do rodziny męża.

To człowiek tworzy przestrzeń. Daje jej energię. Powoduje, że żyje
Nawet najlepiej zaprojektowany skwer czy park będzie martwym, jeżeli zabraknie w nim ludzi. Właśnie ludzie tworzą miejsca. Na sobie przynoszą kolory, przekazują pozytywną energię. Tłumaczy Agata Diec, psycholog z Katowic.

Maria Zawała

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.