Dziś w Śląsku Plus: Zabawcie się z nami w kolory Katowic

Czytaj dalej
Maria Zawała

Dziś w Śląsku Plus: Zabawcie się z nami w kolory Katowic

Maria Zawała

Szary - przygnębia. Zielony - uspokaja. Czerwony - pobudza. A co dają nam kolory Katowic? Dołączcie do naszej zabawy. Odkolorujcie z nami miasto. I czytajcie Śląsk Plus.

Dziś polecamy:
Jak cię widzą, tak cię piszą.
Dziś oceniamy styl Damiana Bartyli, prezydenta Katowic[AKTYWNE ZDJĘCIE]

Śląskie w liczbach: Transport i łączność w woj. śląskim w latach 2001-2014
W tym tygodniu prezentujemy dane dotyczące transportu i łączności w woj. śląskim. W pierwszej części przedstawiamy, ile kilometrów dróg ekspresowych i autostrad znajduje się w woj.śląskim. W drugiej części prezentujemy, ile dróg o nawierzchni twardej posiadamy w województwie.

Polskie krzyże pozbawione inskrypcji to dowód odpolszczania Raciborza
Jak poznać, że to "polski krzyż" stoi przy drodze na Ziemi Raciborskiej? Po tym, że nie ma na nim żadnych inskrypcji. - Niemcy niszczyli polskie napisy na krzyżach. To dokument odpolszczania Raciborza - mówi Alfred Nowak, historyk z Raciborza.
Kolory Katowic - co dają mieszkańcom? [INTERAKTYWNE ZDJĘCIA]

Kolory Katowic
Amarantowy, biskupi, bordo, burgund, cynobrowy, kardynalski, makowy, szkarłatny, truskawkowy, wiśniowy, czyli czerwony. Tak, czerwony. To wyłącznie niewielka część odcieni jednego z trzech kolorów podstawowych. Widzimy je wszędzie. Tak samo jak tysiące innych barw. Każdy z nich wpływa na nas inaczej. Szary - przygnębia. Zielony - uspokaja. Czerwony - pobudza. A co dają nam kolory Katowic? Dołączcie do naszej zabawy.

Pierwsza śląska metropolia miała powstać w Bytomiu, Zabrzu i Gliwicach
Niemiecka idea śląskiego trójmiasta, Tripolis, składającego się z Bytomia, Gliwic i Zabrza, to jeden z najciekawszych i najwcześniejszych projektów metropolitalnych w historii regionu. Niemcy planowali zrealizować go po poplebiscytowym podziale Górnego Śląska. Niestety, do dziś z przedwojennego Tripolis zachowały się jedynie fantastyczne, niezrealizowane koncepcje architektoniczne i urbanistyczne.

Nowi Ślązacy są też z Sosnowca i Będzina. Wybrali Śląsk świadomie
Określenie nowi Ślązacy proponuje dr Zofia Oslislo-Piekarska z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. - Tożsamość wiąże się z odpowiedzialnością za miejsce zamieszkania - mówi.

Skuteczna polityka, ale bez agresji i dąsów
Nasi posłowie stanowią silną i liczną grupę. Mam nadzieję, że wiele ważnych dla regionu spraw uda się załatwić ponad podziałami, choć sytuacja polityczna i podziały na pewno dadzą o sobie znać - mówi Barbara Dolniak, wicemarszałek Sejmu.

Dziewięć miesięcy rozbiórki DOKP w Katowicach. Tak znika pierwszy katowicki wysokościowiec
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem z końcem roku zakończy się rozbiórka nadziemnej części wieżowca DOKP w Katowicach. Jeszcze rok temu był to opuszczony, ale wciąż jeden z katowickich wysokościowców, dziś w sąsiedztwie Spodka widzimy zaledwie fragmenty dawnego biurowca, niegdyś miejsca, z którego zarządzano śląskimi kolejami.

Świętochłowice znowu będą mogły pochwalić się pięknym stadionem

Stadion żużlowy „Skałka” to dla mieszkańców Świętochłowic i miłośników „czarnego sportu” miejsce magiczne. To tu, przy ul. Bytomskiej 40, wracają wspomnienia z czasów, kiedy tutejsi sportowcy odnosili sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej. I choć przez wiele lat nie gościł tu zapach metanolu, a obiekt niszczał, to marzenia kibiców o odrodzeniu żużla nigdy nie umarły.

Rzeźnia miejska w Chorzowie. To był dom, nie tylko zakład pracy [LINIA CZASU]
Dokładnie 114 lat temu powstał jeden z największych zakładów przetwórstwa mięsa w naszym regionie. To Rzeźnia Miejska w Chorzowie. Jej dobra passa trwała do lat 90. XX wieku. Później, w wyniku przemian systemowych, została sprzedana prywatnemu właścicielowi i od tego czasu popada w ruinę.

Unia dała pieniądze, ale może też odebrać. Za co? Możecie się zdziwić
Dyrekcja Muzeum Śląskiego może spać spokojnie. Nikt nie każe jej zwracać unijnej dotacji, dzięki której ten obiekt został zbudowany. Liczba 125 tysięcy gości, którzy musieli odwiedzić ten obiekt w ciągu pięciu lat od otwarcia, aby pieniędzy nie trzeba oddawać, już dawno została osiągnięta (po trzech miesiącach Muzeum mogło się pochwalić 130 tysiącami wizyt).

"Mężczyźni z węgla" w obiektywnie Anny Kowalczyk
W Parku Tradycji w Siemianowicach można oglądać niezwykłą wystawę "Mężczyźni z węgla". To autorskie spojrzenie obiektywem Anny Kowalczyk na Ślązaków.

"In Memoriam", specjalne wydawnictwo poświęcone pamięci Jana "Kyksa" Skrzeka, już jest w sprzedaży
Tydzień temu ukazało się wydawnictwo "Jan Kyks Skrzek In Memoriam". Album poświęcony jest śląskiemu bluesmanowi, który odszedł w styczniu tego roku. Muzycy zgromadzili się na dwóch koncertach, aby oddać hołd swojemu przyjacielowi. To właśnie materiał zarejestrowany podczas wspomnianych występów zajmuje dwie płyty CD. Do albumu dołączone jest również DVD z ostatniej trasy koncertowej Kyksa.

Alkoholizm to sztuka okłamywania. Kobiety świetnie się w niej orientują
Kobiety na wysokich stanowiskach: urzędniczki, dyrektorki, prezeski coraz częściej mają problemy z alkoholem. Piją, bo nie potrafią sobie poradzić ze stresem.

Ślązak autonomista krzyczy, płacze i jest wiecznie obrażony na Polskę
Jak wymusić na polskim państwie, żeby Górny Śląsk stał się tematem ogólnopolskim, tak jak związki partnerskie, ciąża pozamaciczna - pyta Kazimierz Kutz w filmie „Autonomiści” Doroty Pryndy.

Beskidzkie ośrodki narciarskie tuż przed sezonem. Czym nas zaskoczą tej zimy? [INTERAKTYWNA MAPA]
Smutne, ale prawdziwe: tej zimy żaden ośrodek narciarski na Śląsku Cieszyńskim nie pochwali się miłośnikom białego szaleństwa żadną wielką inwestycją narciarską – wynika z naszego rekonesansu zrobionego tuż przed rozpoczęciem kolejnego sezonu. Niestety, po latach dość systematycznego rozwoju infrastruktury narciarskiej, przyszła posucha. Co się stało? Czy to dłuższa tendencja?

Kuchnia Matki Boskiej, czyli Marek Szołtysek o tym, co jadał Jezus i inni
Przysmak króla Dawida, czerwona zupa Jakuba, kuchenna rewolucja św. Piotra. 33 przepisy kulinarne z czasów Jezusa i Apostołów w najnowszej książce Marka Szołtyska o jedzeniu w czasach biblijnych.

Po śladach krwi do mordercy...
Być może już od przyszłego roku każda komenda wojewódzka policji otrzyma skaner do trójwymiarowego odczytywania śladów krwi. Eksperci, jakich Polacy znają z serialu "Dexter", będą mogli odbyć wirtualny spacer na miejscu zbrodni. Mł. insp. Maria Walczuk, kierownik Zakładu Biologii Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji w Warszawie, jest jedyną biegłą w polskiej policji, która na podstawie analizy śladów krwi odtwarza przebieg zbrodni.

Nie wstydzę się godać w domu i z kolegami, ale w pracy - mówię
W mojej rodzinie nastąpiła pokoleniowa zmiana munduru, z górniczego na policyjny - mówi starszy sierżant Marek Jon z Rudy Śląskiej, ubiegłoroczny laureat konkursu „Po naszymu, czyli po śląsku”. Finał 25. konkursu „Po naszymu, czyli po śląsku” odbędzie się 22 listopada o godz. 16.00 w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu.

Tajemnice ul. Ogrodowej w Żorach [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]
Ulica Ogrodowa w Żorach: Jakie tajemnice kryły domy mieszkańców przy ul. Ogrodowej w czasach przedwojennych i jak...
Przejdą prawie 80 kilometrów, aby uczcić pamięć pomordowanych... [ZDJĘCIA, MAPA INTERAKTYWNA]
Jan Stolarz stanie na czele pieszego rajdu, który pokona trasę z Oświęcimia do Wodzisławia Śl. Będzie to piąta edycja...

Targowiska podnoszą standardy i konkurują z galeriami handlowymi
Czy targowiska miejskie wracają do łask? Może to zbyt daleko idący wniosek, ale na pewno nie dają się stłamsić...

Maria Zawała

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.