Ech, popatrzyć na panoramę Świebodzina z wieży ratuszowej

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Czesław Wachnik

Ech, popatrzyć na panoramę Świebodzina z wieży ratuszowej

Czesław Wachnik

Jeszcze przed wakacjami będzie można podziwiać miasto i okolicę z tarasu widokowego na wieży. Tylko trzeba postawić barierki przy wiodących doń schodach.

Już w przyszłym tygodniu miasto zamierza ogłosić przetarg na wykonanie niezbędnego remontu klatki schodowej, prowadzącej na szczyt wieży ratuszowej. - Chcemy, by jeszcze przed wakacjami można było wejść na wieżę i podziwiać miasto z góry - mówi wiceburmistrz Krzysztof Tomalak.

Przypomnijmy, że wejście na wieżę jest zamknięte od pięciu lat, czyli od ostatniego remontu ratusza.

Wcześniej podziwianie panoramy było dosyć popularną atrakcją. Korzystali z niej zarówno miejscowi, jak też turyści. Bilet kosztował 2 zł i szczególnie w słoneczne dni, na szczycie wieży było tłoczno. O czym powiedział nam Adam Liczyński, pracownik urzędu.

Na to, że wejście na wieżę znów stanie się atrakcją liczy Edward Konieczny. I dopisuje ją do już istniejącej ciekawostki, czyli ławeczki Czesława Nieme-na i zapowiadanej figury sukiennika.

Wiceburmistrz Krzysztof Tomalak nie chciał nam zdradzić szczegółów przygotowywanej oferty przetargowej.

Na razie to tajemnica. Ale już wcześniej pisaliśmy, że w kasie miasta jest zabezpieczone 130 tys. zł, by wykonać niezbędne prace. A chodzi przebudowę samej klatki i zamontowanie tam poręczy, dzięki którym przy wchodzeniu będziemy bezpieczniejsi. Na tarasie widokowym ma być też kamera, która pozwoli obserwować to, co będzie tam się działo . Tu też będą zmiany, bo gmina chce zrobić wszystko, by z podziwiania widoków bezpiecznie korzystały też dzieci.

Projekt przebudowy klatki zyskał akceptację konserwatora zabytków oraz miejscowej straży pożarnej.

Czesław Wachnik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.