Edukacja seksualna w szkołach średnich w Gdańsku. Udział w zajęciach jest dobrowolny

Czytaj dalej
Fot. mat. prasowe
Ewelina Oleksy

Edukacja seksualna w szkołach średnich w Gdańsku. Udział w zajęciach jest dobrowolny

Ewelina Oleksy

W gdańskich szkołach średnich niebawem rozpoczną się warsztaty z edukacji seksualnej. Przeciwko ich wprowadzeniu protestują środowiska katolickie i prawicowe. Władze miasta zapewniają, że udział w zajęciach jest dobrowolny.

Miasto przygotowało formularze, za pomocą których rodzice mogą zdecydować o uczestnictwie dziecka w warsztatach edukacji seksualnej.

Program „ZdrovveLove” skierowany jest do uczniów I klas szkół średnich. Cykl, w ramach zajęć pozalekcyjnych, będzie się składał z 8 lekcji (4 spotkania po dwa zajęcia 45-min.). Wśród tematów zajęć jest m.in.: wprowadzenie do seksualności, dojrzewanie i rozwój psychoseksualny, antykoncepcja, choroby przenoszone drogą płciową czy role płciowe i społeczne. - Uczeń będzie mógł wziąć udział w warsztatach wyłącznie za zgodą rodzica lub opiekuna prawnego. Rodzic ma też możliwość wybrania bloku tematycznego, w którym jego dziecko będzie mogło uczestniczyć. Udzielona zgoda może zostać odwołana w każdej chwili. Na zajęcia, które odbędą się w szkołach, w terminach dogodnych zarówno dla placówki, jak i uczniów, będą wpuszczani tylko uczniowie posiadający zgodę - zaznaczają urzędnicy.

Realizatorem projektu „ZdrovveLove” jest Psyche &Soma&Polis Firma Szkoleniowo-Doradcza Anna Michalska. Warsztaty poprowadzą edukatorzy, specjaliści w zakresie zdrowia prokreacyjnego oraz edukacji psychoseksualnej, terapeutycznej i edukacyjnej.

- Zajęcia realizowane będą w przyjaznej, bezpiecznej oraz wspierającej atmosferze. Nie są przymusem, ale zaproszeniem do wzięcia udziału - zapewnia Anna Michalska i dodaje, że materiały oparte są na standardach edukacji seksualnej w Europie.- I nie mówimy w nich tylko o kwestiach technicznych, czyli tym, jak powinno wyglądać współżycie, ale też o tym, czym jest miłość, jakie są prawa seksualne człowieka, o kwestiach płciowości - że można być osobą homoseksualną i nie ma w tym niczego złego. Obalamy stereotypy. Zależy nam na tym, aby uświadomić młodzieży, że każdy stosunek seksualny wiąże się z odpowiedzialnością, że ważne jest zabezpieczenie. Ale nikomu nie mówimy, że ma teraz zacząć współżycie.

Do dyrektorów wytypowanych 12 szkół zawodowych oraz 35 ogólniaków trafią zapytania o chęć udziału placówki w warsztatach. Jeżeli szkoła wyrazi zainteresowanie, to założenia i przebieg warsztatów zostaną przedstawione dyrekcji placówki. Możliwe jest też spotkanie z rodzicami uczniów zainteresowanych projektem. Zajęcia są bezpłatne.

- Rzetelna wiedza o seksualności i budowaniu relacji z tymi, z którymi chcemy ją dzielić, przekazywana w warunkach bezpiecznych i zapewniających godność, to gwarancja życiowego szczęścia i osobistego spełnienia - przekonuje wiceprezydent Piotr Kowalczuk i dodaje, że niektórym rodzicom warsztaty mogą pomóc w podjęciu tematów, na które trudno czasem rozmawiać z własnym dzieckiem.

Zdaniem stowarzyszenia Odpowiedzialny Gdańsk te zajęcia to demoralizacja i seksualizacja dzieci.

- Od kilku miesięcy zgłaszaliśmy zastrzeżenia do programu „ZdrovveLove”. Przygotowana broszura dla uczniów naszym zdaniem nie stanowi rzetelnej wiedzy z zakresu zdrowia. Zawarte w niej treści, dotyczące m.in. antykoncepcji, względności „tożsamości płciowej” czy określonych zachowań seksualnych, budziły i budzą nasz sprzeciw, bo są to treści, które mogą być w opinii rodziców nieodpowiednimi czy wręcz szkodliwymi - mówi Przemysław Majewski z OG. -Dlatego jako Stowarzyszenie organizujemy spotkania z rodzicami, by uświadamiać ich, że taki program jest wdrażany. Nadal będziemy informować rodziców o ich konstytucyjnym prawie do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami.

Ewelina Oleksy

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.