Eko-Kobiety województwa śląskiego wybrane. Wielka gala już za nami

Czytaj dalej
Arkadiusz Nauka

Eko-Kobiety województwa śląskiego wybrane. Wielka gala już za nami

Arkadiusz Nauka

Plebiscyt „Dziennika Zachodniego” został rozstrzygnięty Tytuł Eko-Kobiety otrzymało 6 pań. Zdecydowały głosy Czytelników i Internautów.

Ewa Dziekońska, Agnieszka Kozera, Urszula Woźnikowska-Bezak, Jolanta Kopiec, Maja Głowacka i Jolanta Matiakowska -Karmańska to laureatki plebiscytu „Dziennika Zachodniego”, w którym wybieraliśmy Eko-Kobiety województwa śląskiego. Podsumowanie plebiscytu odbyło się tydzień temu w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, podczas gali stowarzyszenia Dress for Success, pomagającej kobietom wrócić do życia zawodowego.

W plebiscycie zaprezentowaliśmy w sumie 60 kandydatur pań z całego województwa śląskiego. To kobiety liderki. Działają w różnych branżach, zawodowo zajmują się zupełnie czym innym. Łączy je jedno - aktywność na rzecz poprawy środowiska naturalnego.

W plebiscycie „Dziennika Zachodniego” Czytelnicy i Internauci oddawali głosy na tę panią, która ich zdaniem zasługuje na tytuł Eko-Kobiety województwa śląskiego. Najwięcej, bo aż 31.174 głosy zdobyła Agnieszka Kozera, doradca środowiskowy i ekspert ds. ochrony środowiska z wieloletnim doświadczeniem. Na drugim miejscu uplasowała się Urszula Woźnikowska-Bezak z wynikiem 28.525 głosów. Tytuł laureatki otrzymała również Jolanta Kopiec. Głosowało na nią 7.254 Czytelników i Internautów.

Mieszkanie za czytanie

- To dla mnie bardzo miłe zaskoczenie. Nie spodziewałam się, że dostanę aż tyle głosów od czytelników - komentowała na gorąco Jolanta Kopiec. - Ta nagroda sprawiła mi dużą przyjemność i zmobilizowała do dalszej pracy - dodaje laureatka.

Po zamknięciu głosowania obradowała powołana Kapituła plebiscytu, która zgromadziła w swoim gronie osoby zasłużone dla województwa śląskiego w dziedzinie ekologii. Członkowie Kapituły wybrali trzy kolejne laureatki naszego plebiscytu. Zostały nimi Ewa Dziekońska, prezes stowarzyszenia Koło w Tychach - Polskiego Klubu Ekologicznego; dr Maja Głowacka, prezes fundacji Pracownia Edukacji Żywej, oraz Jolanta Matiakowska-Karmańska, dziennikarka zajmująca się problematyką ekologiczną.

- Bardzo mnie to wzruszyło, że Kapituła wzięła pod uwagę merytoryczne aspekty przy wyborze laureatów - mówi Ewa Dziekońska. - Ta nagroda jest ugruntowaniem tego, że moja praca ma sens. Muszę przyznać, że dało mi to dodatkową motywację i chęć do działania, do angażowania się w kolejne projekty - dodaje Dziekońska.

Konferencja była okazją do tego, żeby porozmawiać na temat ekologii i ochrony środowiska naturalnego. Organizatorzy i zaproszeni goście przekonywali, że to właśnie kobiety mają największy wpływ na świadomość młodych ludzi w kwestiach ochrony środowiska. Mówiła o tym m.in. Dorota Stasikowska-Woźniak, pisarka, trenerka i kreatorka akcji społecznych, kierująca organizacją Dress for Success.

- Kobieta Eko, ponieważ działania proekologiczne są bardzo ważne dla świata, nie tylko dla Śląska. Dlatego, że nasze dzieci będą żyły w takim miejscu, jakie my im zostawimy. Na takiej ziemi, jaką zastaną po tym, co my z nią zrobimy - mówiła podczas gali dyrektor generalna Dress for Success Poland.

- Uważam, że to jest niezwykle ważne i chcemy, żeby to właśnie kobiety później edukowały innych, także swoje dzieci - dodaje Stasikowska-Woźniak.

Podobnie sprawy ochrony środowiska postrzega laureatka naszego plebiscytu Ewa Dziekońska. - Ekologia to myślenie i działanie, które łączy ludzi. Wszyscy pijemy tę samą wodę i oddychamy tym samym powietrzem - przekonuje była członkini Komisji Ochrony Środowiska w Sejmiku Województwa Śląskiego. Uroczysty finał naszego plebiscytu, połączony z galą organizacji Dress for Success, był także okazją do dyskusji na temat praw kobiet w Polsce. Wszak hasło tegorocznej konferencji brzmiało: „Spełniona kobiecość. Stabilność finansowa, zdrowie, ekologia i harmonia”. Podczas panelu dyskusyjnego panie rozmawiały m.in. o prawach kobiet do aborcji.

Kapituła plebiscytu Eko-Kobieta złożona z osób zasłużonych dla województwa śląskiego w dziedzinie ekologii wybrała zwycięzców pod kątem merytorycznym. W skład kapituły weszli: Zdzisława Dacko-Pikiewicz, Gabriela Lenartowicz, Barbara Magiera, Beata Netz, Mirela Pawlikowska, Ewa Piaskowska, Agnieszka Sikorska, Krzysztof Sławiński, Dorota Stasikowska-Woźniak, Anna Świderska, Agata Tucka-Marek, Iwona Woźniak- Bagińska, Ewa Weber, Wiesława Walkowska oraz Ewa Cofała.

Organizacja Dress for Success zajmuje się promowaniem niezależności ekonomicznej wśród kobiet znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej i zawodowej, poprzez zapewnienie stosownego ubioru do pracy, wsparcia zawodowego oraz narzędzi niezbędnych do ciągłego rozwoju zawodowego i osobistego.

Arkadiusz Nauka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.