Marzena Smoręda

Eksplozja milionerów to dla nas dobra wiadomość

Eksplozja milionerów to dla nas dobra wiadomość
Marzena Smoręda

W 2017 roku w regionie świętokrzyskim najbardziej w Polsce przybyło milionerów. O tym, dlaczego ich liczba wzrosła aż o 33 procent, rozmawiamy z doktorem Sławomirem Pastuszką, adiunktem na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Eksplozja milionerów - 604 osoby - w Świętokrzyskiem to dla regionu dobra wiadomość?
Oczywiście. Ta rekordowa liczba osób, które tak wiele zarobiły w 2017 roku to przede wszystkim znakomita informacja dla nich samych, ale i dobre wieści dla całego regionu świętokrzyskiego. Bo pokazuje, że województwo nadrabia pod tym względem zaległości, jakie miało w porównaniu do innych regionów. Do tej pory bowiem udział milionerów w populacji mieszkańców regionu był niski. Można powiedzieć, że mieliśmy niską bazę w tym względzie.

Jak Pan myśli, skąd nagle milionerzy wzięli się w takiej liczbie?
Jak wynika z danych Izby Administracji Skarbowej, przede wszystkim zarobili te pieniądze, prowadząc własną działalność gospodarczą. A ponieważ przez ostatnie dwa lata obserwujemy silny wzrost w gospodarce, szczególnie we wrażliwych na dobrą koniunkturę budownictwie i branży metalowej, dziedzinach, które są mocną stroną w Świętokrzyskiem, można zakładać, że to właśnie właściciele firm o takim profilu dorobili się w ubiegłym roku tych milionów złotych.

Ale nie tylko przedsiębiorczość przyniosła podatnikom krocie. Milionerami co roku są też u nas ludzie pracujący na etatach?
Widocznie mamy tutaj znakomitych menedżerów. Albo pracują oni w dużych firmach, gdzie zarabia się bardzo dobrze, na naszym terenie, albo pracują w delegacji, na przykład w dużych miastach, a tu jedynie rozliczają się z fiskusem.

Czy bogacenie się przedsiębiorców, menedżerów może jakoś wpłynąć na sytuację szarego pracownika?
Powinno przełożyć się na inwestycje w kapitał materialny i niematerialny, czyli ludzi. Prawdopodobnie za tym może iść reakcja łańcuchowa, czyli wzrost wynagrodzeń.

Marzena Smoręda

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.