Dariusz Szreter

Ekstremalnych zjawisk pogodowych będzie więcej

Ekstremalnych zjawisk pogodowych będzie więcej
Dariusz Szreter

Rozmowa z Marcinem Popkiewiczem, fizykiem, pisarzem, wykładowcą oraz autorem wielu artykułów na temat zmian klimatycznych, zasobów i energii.

Od początku lipca słyszymy o kolejnych rekordach wysokości temperatur na półkuli północnej: Kanada, Kalifornia, Skandynawia, wybrzeże Syberii, Azja Środkowa i Afryka, gdzie w Algierii zanotowano 51,3 st. C w cieniu. Chyba już nikt nie wątpi, że klimat się ociepla?

W środowisku naukowym nie ma żadnych dużych organizacji, które stałyby na innym stanowisku niż to, że klimat się ociepla, i że głównym problemem, który prowadzi do efektu cieplarnianego, jest wykorzystywanie paliw kopalnych. Wątpliwości zgłaszają jedynie ci, którzy są słabo poinformowani lub mają swój interes w tym, żeby trochę pomieszać.

Przeciętny Kowalski wyobraża sobie, że ocieplenie oznacza trochę łagodniejszą zimę i gorętsze lato, co w polskich warunkach wydaje się całkiem znośną perspektywą. Tymczasem to nie takie proste i podwyższenie średniej temperatury, powiedzmy o dwa stopnie, oznacza...

Z dalszej części rozmowy dowiesz się m. in.

  • Kiedy możemy zacząć się obawiać, że skutki ocieplenia zaczną destabilizować sytuację gospodarczą i polityczną na świecie?

 

Pozostało jeszcze 73% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Dariusz Szreter

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.