Elektrycznych rupieci nie wyrzucamy na śmieci

Czytaj dalej
Fot. materiały prywatne
Sandra Soczewa

Elektrycznych rupieci nie wyrzucamy na śmieci

Sandra Soczewa

– Jeśli będziemy odpowiednio segregować elektroodpady, to będzie możliwe ich wtórne wykorzystanie – mówi Radosław Brzeziński, ekolog z Gorzowa.

Dziś zapraszamy gorzowian na akcję Cycling Recycling. Na czym ona polega?
Cycling Recycling to ogólnopolska akcja proekologiczna. Jej organizatorem jest ekolog Dominik Dobrowolski. Pan Dominik postanowił promować ekozachowania w dość nietypowy sposób. Po prostu wsiada na rower, odwiedza kilka miast w Polsce i spotyka się z mieszkańcami. Przy okazji spotkania z ekologiem w każdym z tych miast odbywa się też zbiórka elektroodpadów.

Chodzi więc o promowanie zdrowego stylu życia czy też życia w zgodzie z przyrodą, ze środowiskiem?
Generalnie to jedno i drugie. Taka rowerowa wyprawa na pewno pokazuje możliwość prowadzenia aktywnego i zdrowego stylu życia. Jednak naszym głównym założeniem jest promowanie właściwych zachowań dotyczących ochrony środowiska.

Czyli jakich zachowań?
Oczywiste jest, że należy segregować śmieci. I w tej kwestii nasza świadomość jest już dość wysoka. Wciąż jednak nie wszyscy segregujemy elektrośmieci. Często wielkie sprzęty AGD lądują pod śmietnikami albo, co gorsza, wyrzucane są w lasach, na łąkach, co nie tylko wygląda bardzo nieestetycznie, ale też szalenie niszczy nasze środowisko.

Dlaczego nie możemy zostawiać tych elektroodpadów pod naszymi śmietnikami?
Elektrośmieci to m.in. lodówki, pralki, zmywarki, kuchenki, świetlówki, komputery, sprzęty elektryczne i elektroniczne, a także baterie. Mają więc one duże gabaryty. Jeśli chcemy się ich pozbyć, to powinniśmy poprosić specjalną firmę o ich odbiór. Domyślamy się, że jest to być może dla niektórych bardzo kłopotliwe, dlatego też zachęcamy, żeby swoje elektrośmieci przynieść dzisiaj na nasze spotkanie. Pamiętajmy, że takie odpady nie rozkładają się. Jeśli je właściwie zdeponujemy, to jest szansa na to, że będą one przetworzone na kolejne urządzenia. Porzucenie takich sprzętów niszczy nasze środowisko także ze względu na znajdujące się w nich szkodliwe substancje. Dlatego ważna jest ich bezpieczna utylizacja.

Co jeszcze z waszej dzisiejszej akcji wyniosą ci, którzy wezmą w niej udział?
Szereg ekologicznych porad, wiele broszur informacyjnych, ale też ekogadżety, które przydadzą się każdemu z nas. Jest tak wiele sposobów na bycie „eko”, że warto się do tego przyłączyć. A czasami wystarczy tylko o tym porozmawiać, poczytać, by wiedzieć, co należy robić.

Pozbądź się elektrośmieci

Sandra Soczewa

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.