Eleos. Bezdomni opowiedzieli o życiu. Te historie mogą się zdarzyć każdemu

Czytaj dalej
Agata Sawczenko

Eleos. Bezdomni opowiedzieli o życiu. Te historie mogą się zdarzyć każdemu

Agata Sawczenko

Najważniejsze - nie oceniać. I niekoniecznie wcale trzeba zrozumieć. Wystarczy obejrzeć, posłuchać, pomyśleć. Współpracownicy prawosławnego Eleosu nakręcili film. „Twoja historia” to opowieści dziewięciorga bezdomnych osób. Pokazują, że życiem rządzi przypadek. Wystarczy zakręt i... jedna decyzja. Potem okazuje się, na jakie tory zboczyło życie.

To były długie rozmowy. Najpierw wspólne oglądanie filmów. Forrest Gump, Billy Elliot... Takie ciepłe, życiowe, żeby był pretekst do rozmowy. Rozmawiał - kto chciał. Nikt nikogo nie zmuszał. Bali się, że nikt nie będzie się odzywał. Ale na szczęście - byli tacy, którzy o sobie opowiadali. O sobie, o swoim życiu, o otaczającej rzeczywistości, o ludziach, których spotykają, planach, marzeniach, ale też o tym, co było... Potem spotkania w cztery oczy - ale z dyktafonem. Na podstawie tych rozmów powstał film. Niezwykły. Mądry, ciepły, wzruszający. I powodujący, że zaczyna się myśleć o tym, co mamy, czego pragniemy, czy na pewno potrzebujemy więcej. Niezwykły również dlatego, że jego bohaterami są podopieczni białostockiego Eleosu - bezdomni. Na co dzień pracują z nimi Agata Porowska z Krystyną Czaban. To one wpadły na pomysł filmu. Poprosiły o pomoc aktora-reżysera Rafała Pietrzaka oraz współpracującego na co dzień z „Kurierem Porannym” Piotra Łozowika. Powstała „Twoja historia”.

Bez drugiego człowiek głupieje

Opowiadają takie swoje, życiowe historie. Pani Ula o tym, jak czyjaś mama nie mogła się doprosić rodziny o odwiedziny. Wymyśliła więc, że poinformuje ich o swojej śmierci. Przyjechali z wieńcami, z kwiatami... - Awantura ponoć była niesamowita - śmieje się pani Ula. Ale rozumie starszą kobietę: - Bo co miała zrobić, żeby dzieci zobaczyć?

W dalszej części artykułu:

 • Poznasz wzruszające historie osób bezdomnych
 • Dowiesz się, jak wyglądało kręcenie filmu
Pozostało jeszcze 85% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Agata Sawczenko

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.