Elżbieta Paszkowska: Z wiewiórką-maskotką nauczymy dzieci zasad bezpieczeństwa

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Agata Sawczenko

Elżbieta Paszkowska: Z wiewiórką-maskotką nauczymy dzieci zasad bezpieczeństwa

Agata Sawczenko

Rozmowa z Elżbietą Paszkowską, dyrektorką podlaskiego oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża

W Polskim Czerwonym Krzyżu w Białymstoku powstała grupa wsparcia humanitarnego, w której działają wolontariusze.

Na nasz apel zgłosiła się grupa osób, która chce wspólnie z nami działać. Teraz są na etapie przeszkolenia. Mają być takim naszym ciałem zewnętrznym, które będzie reagowało w razie katastrof, niebezpiecznych sytuacji na terenie województwa podlaskiego. Jeśli się sprawdzą w okresie próbnym, wpiszemy je do rejestru Polskiego Czerwonego Krzyża w skali krajowej.

Wolontariusze mają pomagać w przypadku katastrof?

Ale i innych wydarzeń losowych. Świetnie sprawdzają się na przykład w pomocy uchodźcom czy migrantom, którzy przyjeżdżają na teren województwa podlaskiego. To są osoby dorosłe, powyżej 18. roku życia, które złożyły dobrowolne deklaracje przystąpienia do takiej grupy i świadczenia wolontariatu w ramach grupy. To dla nas duża pomoc, bo jesteśmy organizacją pozarządową i każdy wolontariusz wzbogaca swoją pracą, pomysłem i oddaniem naszą działalność – to bezspornie. To potencjał społeczny wykorzystany na potrzeby innych. To takie pomaganie sobie nawzajem.

Wolontariusze pomagają również w Centrum Integracji Społecznej, które powstało przy PCK przy ul. Warszawskiej w Białymstoku?

Tak. To miejsce integracyjne dla wszystkich, którzy chcą nas odwiedzić: mieszkańców Podlasia, Białegostoku, jak też uchodźców i przybyszów z zewnątrz. W Centrum Integracji prowadzimy wiele działań. To m.in. działania pomocowe oraz wspierające rozwój dzieci, młodzieży oraz seniorów poprzez wolontariat młodzieży. Prowadzimy tu działalność wspartą pracą wolontariuszy, m.in. organizujemy w najbliższym czasie bale karnawałowe czy spotkanie z Mikołajem dla dzieci, których rodzice pozostają w trudnej sytuacji materialnej. Również w czasie ferii szykujemy mnóstwo atrakcji dla dzieci: to zajęcia plastyczne, spotkanie z policjantem, ze strażakiem. Będzie też spotkanie karnawałowe oraz wyjście do sali zabaw. Na ferie zaprosiliśmy do nas zarówno dzieci ukraińskie, jak i polskie.

Centrum Integracji Społecznej jest wyposażone, działa, ale potrzebujecie 6 tys. zł. Po co wam te pieniądze?

Na wyposażeniu centrum brakuje nam jedynie maskotki, która wywoła uśmiech i zaufanie w oczach dzieci. Otóż chcemy zebrać fundusze na naszą maskotkę wiewiórkę. Zwierzątko to jest bardzo lubiane przez dzieci i z nim chcemy jeździć do przedszkoli i szkół podstawowych, aby uczyć dzieci zasad udzielania pierwszej pomocy, dbania o higienę jamy ustnej, uczyć jak bezpiecznie zachowywać się w różnych sytuacjach.

Maskotka pomoże uczyć bezpieczeństwa i zdrowego odżywiania


Program „Super Wiewiórka” adresowany jest do dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych.

Od ponad 45 lat PCK uczy dzieci, jak dbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo. Uczestnicy programu „Super Wiewiórka” poznają zasady udzielania pierwszej pomocy, dbania o higienę jamy ustnej, uczą się jak bezpiecznie zachowywać się w różnych sytuacjach.
Na zajęcia zapraszani są instruktorzy PCK, którzy pokazują, jak udzielać pierwszej pomocy w różnych sytuacjach. Dzieci mają szansę zobaczyć jak wygląda sprzęt używany przez ratowników medycznych.

Po pokazie, przy pomocy instruktorów, mogą same spróbować zabandażować rękę czy poćwiczyć sztuczne oddychanie na manekinie. W ten sposób uczestnicy programu oswajają się z tematyką pierwszej pomocy.

Dzieci uczą się też numerów telefonów alarmowych, ćwiczą w jaki sposób wezwać pomoc, jak unikać niebezpiecznych sytuacji. Program „Super Wiewiórka”, to nie tylko nauka, ale także wspaniała zabawa. Poprzez zabawę pracownicy i wolontariusze PCK kształcą u dzieci nawyki zdrowego odżywiania, a także dbania o środowisko naturalne. Wiele uwagi poświęcają zasadom bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Agata Sawczenko

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.