Elżbieta Paszkowska: Z wiewiórką-maskotką nauczymy dzieci zasad bezpieczeństwa

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Agata Sawczenko

Elżbieta Paszkowska: Z wiewiórką-maskotką nauczymy dzieci zasad bezpieczeństwa

Agata Sawczenko

Rozmowa z Elżbietą Paszkowską, dyrektorką podlaskiego oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża

W Polskim Czerwonym Krzyżu w Białymstoku powstała grupa wsparcia humanitarnego, w której działają wolontariusze.

Na nasz apel zgłosiła się grupa osób, która chce wspólnie z nami działać. Teraz są na etapie przeszkolenia. Mają być takim naszym ciałem zewnętrznym, które będzie reagowało w razie katastrof, niebezpiecznych sytuacji na terenie województwa podlaskiego. Jeśli się sprawdzą w okresie próbnym, wpiszemy je do rejestru Polskiego Czerwonego Krzyża w skali krajowej.

Wolontariusze mają pomagać w przypadku katastrof?

Ale i innych wydarzeń losowych. Świetnie sprawdzają się na przykład w pomocy uchodźcom czy migrantom, którzy przyjeżdżają na teren województwa podlaskiego. To są osoby dorosłe, powyżej 18. roku życia, które złożyły dobrowolne deklaracje przystąpienia do takiej grupy i świadczenia wolontariatu w ramach grupy. To dla nas duża pomoc, bo jesteśmy organizacją pozarządową i każdy wolontariusz wzbogaca swoją pracą, pomysłem i oddaniem naszą działalność – to bezspornie. To potencjał społeczny wykorzystany na potrzeby innych. To takie pomaganie sobie nawzajem.

Wolontariusze pomagają również w Centrum Integracji Społecznej, które powstało przy PCK przy ul. Warszawskiej w Białymstoku?

Tak. To miejsce integracyjne dla wszystkich, którzy chcą nas odwiedzić: mieszkańców Podlasia, Białegostoku, jak też uchodźców i przybyszów z zewnątrz. W Centrum Integracji prowadzimy wiele działań. To m.in. działania pomocowe oraz wspierające rozwój dzieci, młodzieży oraz seniorów poprzez wolontariat młodzieży. Prowadzimy tu działalność wspartą pracą wolontariuszy, m.in. organizujemy w najbliższym czasie bale karnawałowe czy spotkanie z Mikołajem dla dzieci, których rodzice pozostają w trudnej sytuacji materialnej. Również w czasie ferii szykujemy mnóstwo atrakcji dla dzieci: to zajęcia plastyczne, spotkanie z policjantem, ze strażakiem. Będzie też spotkanie karnawałowe oraz wyjście do sali zabaw. Na ferie zaprosiliśmy do nas zarówno dzieci ukraińskie, jak i polskie.

Centrum Integracji Społecznej jest wyposażone, działa, ale potrzebujecie 6 tys. zł. Po co wam te pieniądze?

Na wyposażeniu centrum brakuje nam jedynie maskotki, która wywoła uśmiech i zaufanie w oczach dzieci. Otóż chcemy zebrać fundusze na naszą maskotkę wiewiórkę. Zwierzątko to jest bardzo lubiane przez dzieci i z nim chcemy jeździć do przedszkoli i szkół podstawowych, aby uczyć dzieci zasad udzielania pierwszej pomocy, dbania o higienę jamy ustnej, uczyć jak bezpiecznie zachowywać się w różnych sytuacjach.

Maskotka pomoże uczyć bezpieczeństwa i zdrowego odżywiania


Program „Super Wiewiórka” adresowany jest do dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych.

Od ponad 45 lat PCK uczy dzieci, jak dbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo. Uczestnicy programu „Super Wiewiórka” poznają zasady udzielania pierwszej pomocy, dbania o higienę jamy ustnej, uczą się jak bezpiecznie zachowywać się w różnych sytuacjach.
Na zajęcia zapraszani są instruktorzy PCK, którzy pokazują, jak udzielać pierwszej pomocy w różnych sytuacjach. Dzieci mają szansę zobaczyć jak wygląda sprzęt używany przez ratowników medycznych.

Po pokazie, przy pomocy instruktorów, mogą same spróbować zabandażować rękę czy poćwiczyć sztuczne oddychanie na manekinie. W ten sposób uczestnicy programu oswajają się z tematyką pierwszej pomocy.

Dzieci uczą się też numerów telefonów alarmowych, ćwiczą w jaki sposób wezwać pomoc, jak unikać niebezpiecznych sytuacji. Program „Super Wiewiórka”, to nie tylko nauka, ale także wspaniała zabawa. Poprzez zabawę pracownicy i wolontariusze PCK kształcą u dzieci nawyki zdrowego odżywiania, a także dbania o środowisko naturalne. Wiele uwagi poświęcają zasadom bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Agata Sawczenko

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.