Emeryci wciąż czekają na decyzje z ZUS

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banas
Małgorzata Stempinska

Emeryci wciąż czekają na decyzje z ZUS

Małgorzata Stempinska

Skarżą się, że nie dostali jeszcze informacji o wysokości ich świadczeń po waloryzacji. ZUS odpowiada, że pisma są sukcesywnie wysyłane.

W ostatnich dniach odebraliśmy sygnały od Czytelników, którzy wciąż czekają na decyzje waloryzacyjne. - Termin wypłaty emerytury przypada mi zawsze pierwszego dnia każdego miesiąca. Wyższe świadczenie już dostałem, a pisma z ZUS jeszcze nie. Nie wiem, dlaczego to wszystko tak długo trwa. Niedługo będzie już połowa marca. Z sąsiadami i znajomymi śmiejemy się, że ponieważ w tym roku waloryzacja była tak skandalicznie niska, to ZUS więcej wyda na znaczki i koperty niż na pod-wyżki świadczeń. Dlatego też ze wstydu tak długo ociąga się z wysyłaniem decyzji. A tak na poważnie, to chciałbym zapytać, kiedy w końcu dostaniemy pisma z informacją o wysokości naszych emerytur po waloryzacji - mówi Ryszard B., nasz wierny prenumerator z bydgoskich Bartodziejów.

Najpierw pieniądze, potem pismo z ZUS

Alina Szałkowska, rzecznik prasowy ZUS Oddział w Bydgoszczy, uspokaja, że każda osoba, której świadczenie podlegało waloryzacji od 1 marca, otrzyma z ZUS decyzję w tej sprawie. - Decyzje wysyłane są po wypłacie zwaloryzowanych świadczeń. W najbliższym czasie otrzymają je osoby, dla których terminem płatności świadczenia jest pierwszy dzień miesiąca. Potem sukcesywnie trafią do kolejnych świadczeniobiorców - zapewnia Alina Szałkowska.

Świadczenia wypłacają w pięciu terminach

Rzeczniczka bydgoskiego ZUS przypomina, że w tym oddziale obowiązuje pięć terminów wypłaty emerytur i rent. To pierwszy, szósty, dziesiąty, dwudziesty i dwudziesty piąty dzień każdego miesiąca.

Zatem osoby, które termin wypłaty świadczeń mają wyznaczony najpóźniej (25 marca), decyzje waloryzacyjne dostaną najprawdopodobniej dopiero w kwietniu.

Osoby, którym wspomniana decyzja jest już teraz niezbędna, mogą otrzymać jej kopię w każdej placówce ZUS na sali obsługi klienta.

Mogą również się zwrócić o taki duplikat, jeśli właściwa decyzja nie przyjdzie do nich pocztą w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Z decyzją można załatwić zwolnienia z opłat za RTV

Na swoją decyzję z niecierpliwością czeka także pani Bożena z pow. inowrocławskiego. - Kilka dni temu skończyłam sześćdziesiąt lat. Moja emerytura jest na tyle niska, że mogę się ubiegać o zwolnienie z płacenia abonamentu RTV. Jednak by załatwić formalności na poczcie, muszę mieć decyzję. Emerytura wpływa mi na konto zawsze szóstego dnia miesiąca, więc liczę na to, że pismo z ZUS dostanę w ciągu najbliższych dni - opowiada nasza Czytelniczka.

Przypomnijmy, że zwolnienie od opłat przysługuje m.in. osobom, które ukończyły 60 lat oraz mają prawo do emerytury.

Wysokość emerytury brutto nie może przekraczać 50 procent przeciętnego wynagrodzenia w Polsce, ogłaszanego przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Ponieważ w 2015 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie wynosiło 3899,78 złotych brutto, 50 procent z tej sumy to 1949,89 złotych brutto.

Formalności związane ze zwolnieniem z płacenia na publiczne radio i telewizję można załatwić w dowolnym urzędzie pocztowym. Na miejscu emeryci muszą okazać decyzję z ZUS, dokument tożsamości oraz wypełnić specjalny druk dostępny na poczcie.

Zwolnienie z opłat przysługuje od pierwszego dnia miesiąca przypadającego po tym, kiedy załatwiliśmy formalności na poczcie.

Jeśli np. zrobimy to jeszcze w marcu, to abonamentu nie będziemy musieli płacić od kwietnia.

- Dlatego też tak bardzo zależy mi na tym, by jak najszybciej dostać swoją decyzję waloryzacyjną z ZUS - podsumowuje pani Bożena z pow. inowrocławskiego.

Małgorzata Stempinska

W swoich artykułach podejmuję tematykę dotyczącą turystyki, telekomunikacji, rynku pracy oraz gospodarki. Przygotowuję też artykuły do dodatku historycznego "Album bydgoski" oraz do miesięcznika dla prenumeratorów "Pasje". Historia Bydgoszczy mnie fascynuje. Uwielbiam słuchać wspomnień Czytelników - rodowitych bydgoszczan - oraz oglądać zdjęcia z ich domowych albumów. Staram się pomagać Czytelnikom interweniując w ich sprawach. Prywatnie kocham podróże - te bliższe i dalsze. Niestety, na razie ze względu na pandemię koronawirusa tylko palcem po mapie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.