E-recepty po nowemu. Pacjent od lekarza dostanie SMS, e-mail lub wydruk. Zmiany w 2020 roku w ochronie zdrowia

Czytaj dalej
Fot. Pixabay.com
af, hs

E-recepty po nowemu. Pacjent od lekarza dostanie SMS, e-mail lub wydruk. Zmiany w 2020 roku w ochronie zdrowia

af, hs

Od 8 stycznia wszystkich pacjentów czeka rewolucja związana z e-receptą. Tej nowinki chorzy nie muszą się jednak obawiać. By wykupić leki, nie potrzeba smartfona czy komputera. Kto nie jest biegły w SMS-ach lub nie posługuje się pocztą elektroniczną, dostanie od lekarza wydruk informacyjny.

Przepisy o e-receptach wchodzą w życie od 8 stycznia. To znaczy, że od tego dnia lekarze będą mieli obowiązek wystawić receptę w formie elektronicznej. Natomiast od pacjenta będzie zależało, w jakiej wersji zechce ją otrzymać.

Osoby, które założyły Internetowe Konto Pacjenta (IKP), recepty mogą realizować za pomocą wiadomości SMS z czterocyfrowym kodem dostępu lub e-mailem z załączonym plikiem PDF z informacją o e-recepcie.

Pacjenci, którzy nie mają profilu zaufanego, mogą go założyć na przykład na poczcie, w placówce Narodowego Funduszu Zdrowia, urzędzie miasta albo przez bankowość internetową. Następnym krokiem jest zalogowanie się na stronie internetowej: pacjent.gov.pl. Po zalogowaniu pacjenci będą mieli dostęp do swoich elektronicznych recept, skierowań czy zwolnień lekarskich. Mogą także przeglądać historię przepisanych recept i kupionych lekarstw.

Wiadomo jednak, że nie wszyscy korzystają z elektronicznych udogodnień. Dlatego ustawodawca przewidział wyjątki. Osoby, które nie korzystają z Internetowego Konta Pacjenta, dostaną od lekarza wydruk informacyjny, na podstawie którego wykupią leki. Należy wiedzieć, że nawet ten, kto posiada konto, także może poprosić o wydruk.

Elektroniczna recepta to największa zmiana, która czeka pacjentów w 2020 roku. Natomiast od kwietnia zmienią się zasady wystawiania, weryfikacji i realizacji zleceń na wyroby medyczne.

W dalszej części tekstu przeczytasz m.in.:

"W przypadku gdy lekarz będzie miał problem z weryfikacją uprawnień drogą elektroniczną, w dalszym ciągu będzie istniała możliwość potwierdzenie zlecenia w siedzibie wojewódzkiego oddziału NFZ."

Pozostało jeszcze 52% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
af, hs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.