Europoseł PiS członkiem ETO

Czytaj dalej
Fot. Piotr Smoliński / Polska Press
Leszek Rudziński

Europoseł PiS członkiem ETO

Leszek Rudziński

Eurodeputowany PiS Janusz Wojciechowski będzie członkiem Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, pomimo negatywnej opinii PE.

Wojciechowski został zgłoszony na zarezerwowane dla Polski miejsce w Europejskim Trybunale Obrachunkowym (ETO) przez obecny rząd. Ponieważ mandat sześciu członków ETO wygasa 6 maja, europoseł PiS za niecałe trzy tygodnie obejmie swój urząd.
Rada Europejska (ministrowie rządów państw członkowskich zebranych na radzie w Luksemburgu) bez dyskusji podjęła ostateczną decyzję o powołaniu nowych członków ETO, w tym Wojciechowskiego.

Janusz Wojciechowski obejmie swój urząd 6 maja

W kwietniu Parlament Europejski negatywnie zaopiniował kandydaturę europosła PiS na członka trybunału - 288 europosłów było za kandydaturą Wojciechowskiego, przeciw było 358, a 48 wstrzymało się od głosu. Jednak rada UE nie ma obowiązku uwzględniać opinii PE o poszczególnych kandydatach.

Wcześniej także komisja ds. kontroli budżetowej wydała negatywną opinię o kandydaturze Wojciechowskiego. Źródła w PE podawały wtedy, że europoseł PiS nie zdołał przekonać komisji co do swojej niezależności politycznej, gdyby ewentualnie objął stanowisko audytora.

Zadaniem ETO jest nadzór nad prawidłowym gospodarowaniem finansami unijnymi - dochodami i wydatkami UE oraz organizacjami i osobami, które dysponują środkami unijnymi.

Autor: Leszek Rudziński

Leszek Rudziński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.