Fala upałów. Lekarz radzi jak je przetrwać

Czytaj dalej
Paula Goszczyńska

Fala upałów. Lekarz radzi jak je przetrwać

Paula Goszczyńska

O sposobach na upały rozmawiamy z doktor Dorotą Adamczyk-Krupską, Kierownikiem Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

Dotarła do nas prawdziwa fala upałów. Jak możemy się chronić przed wysokimi temperaturami?
Zupełnie inaczej powinniśmy się chronić, gdy jesteśmy na urlopie, a inaczej, gdy przebywamy w mieście i chodzimy do pracy. Jeżeli dotyczy nas ta druga opcja, to jak najmniej starajmy się przebywać na słońcu. To szczególnie ważne w przypadku osób mających problem z układem krążenia, chorych na cukrzycę, padaczkę i inne schorzenia. W dniach ze szczególnie wysoką temperaturą unikajmy wychodzenia na bazary, place targowe. Co roku występują przypadki, że przywożonych jest do nas wiele osób z symptomami przegrzania. To samo dotyczy osób pracujących na świeżym powietrzu - bardzo szybko może dojść do tak zwanego wyczerpania upałem, które jest wstępem do udaru słonecznego. Najlepiej zatem ograniczyć godziny przebywania na słońcu, a jeśli jest już taka konieczność, to pamiętajmy o dostarczaniu organizmowi dużej ilości wody. Zrezygnujmy jednak ze słodzonych napojów. Warto również zaopatrzyć się w nakrycia głowy.

Niektórzy niestety nie mogą zrezygnować z pracy fizycznej na świeżym powietrzu.
To prawda. Wtedy zadbajmy, by wypijać kilka litrów wody dziennie. Już w miniony wtorek mieliśmy przypadek osoby pracującej w upale. Jak wiemy, teraz jest sezon zbioru różnych owoców i przywieziony pacjent miał ewidentne cechy wyczerpania upałem, przegrzania. Dodatkowo była to osoba chorująca na serce i doszło do zaostrzenia niewydolności krążenia.

Czy branie częstych, chłodnych pryszniców może pomóc?
Na pewno ochłodzi. Wiadomo, że w przypadku przegrzania, jednym ze sposobów na wyprowadzenie z tego stanu jest właśnie chłodzenie. Jednak najlepiej w ogóle do tego stanu nie doprowadzać i pamiętać, że ludzie starsi i dzieci są dużo bardziej narażeni na odwodnienie i działanie promieni słonecznych.

Często spędzamy większość dnia w klimatyzowanym pomieszczeniu. To chyba też niedobrze?
Zgadza się, to również nie jest zdrowe. Często obserwujemy, że jest przez to więcej zapaleń gardła i angin. W biurach i samochodach należy unikać takich temperatur, które zdecydowanie różnią się od temperatury, jaka panuje na zewnątrz. Taka różnica doprowadza do zaburzeń funkcjonowania organizmu.

A jeśli dochodzi do niebezpiecznej sytuacji i przegrzania?
Po pierwsze nie należy mylić udaru z przegrzaniem. Udar to już ostatni stopień reakcji na promienie słoneczne. Jeżeli zauważamy u siebie niepokojące objawy i nie pomaga nawet chłodzenie wodą, czy wejście do budynku i położenie się, to należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Wśród takich niepokojących objawów są: bóle głowy, zaburzenia równowagi, zaburzenia rytmu serca, gorączka. W tym miejscu wspomnę, że nie powinno się jej leczyć lekami przeciwgorączkowymi, gdyż mogą jedynie pogorszyć nasz stan. Kolejnymi objawami są zawroty głowy, nudności, czasem wręcz omdlenia i utrata przytomności. Zwróćmy uwagę na puchnięcie i obrzęki nóg.

A jeśli będziemy świadkiem utraty przytomności przez inną osobę? Jak możemy pomóc?
Przede wszystkim należy zawiadomić pogotowie, a następnie przenieść te osobę w chłodniejsze miejsce. Jeśli mamy pewność, że utrata przytomności nastąpiło wskutek zbyt długiego przebywania na słońcu, to możemy wykorzystać okłady z mokrych, zimnych ręczników - na kark, czoło, okolice pachwin. Osobę nieprzytomną należy koniecznie ułożyć w pozycji bezpiecznej i czekać na przyjazd karetki.

Paula Goszczyńska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.