Marcin Zasada

Festiwal Metal Doctrine w Piekarach Śląskich. Czy księża i PiS przyjdą na mediacje z organizatorami koncertu zespołu KAT?

Sporny festiwal Metal Doctrine ma być 28 lipca pod Kopcem Wyzwolenia, gdzie odbywa się co roku m.in. puszczanie latawców Fot. ARC UM Piekary Śląskie Sporny festiwal Metal Doctrine ma być 28 lipca pod Kopcem Wyzwolenia, gdzie odbywa się co roku m.in. puszczanie latawców
Marcin Zasada

Władze Piekar Śląskich podjęły się mediacji w sprawie festiwalu Metal Doctrine, na którym ma wystąpić słynny zespół KAT. Na dzisiejsze spotkanie w urzędzie zaproszono obie strony konfliktu: organizatorów koncertu, a także protestujących przeciwko niemu księży i polityków PiS.

Spór - przypominamy - dotyczy festiwalu muzyki metalowej Metal Doctrine, który był planowany na 28 lipca pod Kopcem Wyzwolenia w Piekarach Śląskich. Jego gwiazdą miał być zespół Kat, najważniejszy w historii tego gatunku w Polsce. Koncertowi sprzeciwili się proboszczowie piekarskich parafii, a ich weto - w listach do prezydent miasta - poparli m.in. poseł PiS Jerzy Polaczek oraz wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Swoje racje w tej sytuacji mają również organizatorzy festiwalu (to prywatna inicjatywa; organizatorem nie jest miasto), a także sami artyści. Dlatego dziś Sława Umińska-Duraj, prezydent Piekar Śląskich, organizuje mediację, która mogłaby doprowadzić do kompromisu w tym nieoczekiwanym sporze.

Sprzeciw bez negocjacji

- Dialog, a nie podsycanie konfliktów i wzajemnej niechęci jest jedyną drogą do rozwiązania zaistniałego problemu. Przy jednym stole z organizatorami festiwalu, jego zwolennikami oraz osobami sprzeciwiającymi się temu wydarzeniu chciałabym omówić wszelkie uwagi dotyczące tego tematu - zapowiada Umińska-Duraj. - Jeśli faktycznie protest nie dotyczy całego nurtu muzycznego, to należy porozmawiać o warunkach, jakie organizatorzy powinni spełnić - czy to dotyczących miejsca koncertu bądź ewentualnych zmian programowych, aby zyskać akceptację społeczną.

 • Czy księża przyjdą na mediacje z organizatorami?
 • Czy festiwal Metal Doctrine dojdzie do skutku?
 • Czyt zespół KAT zrezygnuje z występu?
Pozostało jeszcze 62% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Marcin Zasada

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.