Film „Boże Ciało” w reżyserii Jana Komasy został wybrany polskim kandydatem do Oscara

Czytaj dalej
Fot. Kino Świat
Dariusz Pawłowski

Film „Boże Ciało” w reżyserii Jana Komasy został wybrany polskim kandydatem do Oscara

Dariusz Pawłowski

Komisja Oscarowa pod przewodnictwem Ewy Puszczyńskiej jednogłośnie wybrała film „Boże Ciało” na polskiego kandydata do Oscara w kategorii Najlepszy pełnometrażowy film nieanglojęzyczny.

W komisji zasiadali także: Radosław Śmigulski, Łukasz Żal, Mariusz Łukomski, Jan A.P. Kaczmarek, Anna Zamecka i Małgorzata Szczepkowska-Kalemba. W uzasadnieniu stwierdzono, że „«Boże Ciało» to uniwersalna, poruszająca i prowokująca historia o przemianie duchowej człowieka, nowe spojrzenie na wiarę w Boga. To dojrzały, mądry film młodego twórcy. Porywająca gra Bartosza Bieleni i wiarygodny sposób opowiadania Jana Komasy przekonują o tym, że Bóg może się objawiać w nieoczywisty sposób. Reakcje widzów i krytyki w Wenecji i Toronto oraz zainteresowanie dystrybutorów z wielu krajów pozwalają wierzyć w międzynarodowy sukces filmu”.

„Boże Ciało” w reżyserii Jana Komasy (absolwent łódzkiej Szkoły Filmowej) opowiada historię 20-letniego Daniela, który w poprawczaku przechodzi duchową przemianę i skrycie marzy, żeby zostać księdzem. Po kilku latach odsiadki chłopak zostaje warunkowo zwolniony. Daniel kieruje się do miejscowego kościoła, zaprzyjaźnia się z proboszczem. Pewnego dnia, pod nieobecność duchownego, w przebraniu księdza zaczyna pełnić posługę kapłańską w miasteczku. Z czasem nauki i charyzma fałszywego księdza zaczynają poruszać ludzi pogrążonych w tragedii, która wstrząsnęła lokalną społecznością kilka miesięcy wcześniej...

Film światową premierę miał na niedawnym festiwalu w Wenecji. Do polskich kin wejdzie 11 października.

Dariusz Pawłowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.