Fundacja Non Tries

Czytaj dalej
Materiał informacyjny

Fundacja Non Tries

Materiał informacyjny

Nasza Fundacja "Non Tries" prowadzi Dom Opieki w Czeczewie , działamy transparentnie a oferowane usługi odpowiadają na zapotrzebowanie osób starszych.


Przekazanie mieszkania w zamian za opiekę

Tematyka opieki nad seniorem w zamian za mieszkanie staje się coraz popularniejsza. To prosty stosunek umowny, na mocy którego dochodzi do przekazania własności lokalu mieszkalnego – w zamian za dożywotnią opiekę. Nierzadko taki dom czy mieszkanie stanowi dorobek życia seniora, dlatego nie dziwi, że ta tematyka może powodować pewien niepokój. Dziś postaramy się wyjaśnić to zagadnienie tak, by przekonać, że „nie taki diabeł straszny”.

Opieka za mieszkanie - Jak to działa?

Odstąpienie nieruchomości za dożywotnią opiekę nad osobą starszą w domu seniora w Czeczewie to nic innego, jak cywilnoprawna umowa dożywocia. Na jej mocy, osoba starsza (właściciel nieruchomości) zgadza się przekazać prawo własności lokalu drugiej ze stron. Z kolei wspomniana druga strona stosunku umownego – zobowiązuje się opiekować seniorem przez resztę jego życia.

W ramach tej pomocy zawierają się rozmaite czynności – nie tylko dbanie o porządek czy wyżywienie, ale również (w miarę możliwości) zapewnienie seniorowi atrakcji. Zagadnienia te są zawsze ustalane umownie, dzięki czemu mogą być wyegzekwowane przez osobę starszą. To sprawia, że tego typu stosunek umowny jest w pełni bezpieczny.

Senior sam określa, czego oczekuje w zamian za przekazanie mieszkania. Dzięki formie umowy dożywocia – w razie niedotrzymania ustalonych warunków przez drugą ze stron, można dochodzić swoich praw. To z pewnością uspokoi osoby, które obawiają się, że po przekazaniu prawa do lokalu pozostaną na lodzie. Taka sytuacja, z prawnego punktu widzenia, po prostu nie może zaistnieć bez konsekwencji. Umowa jest podpisywania w formie aktu notarialnego, co jeszcze zwiększa jej moc.

Umowa dożywocia a roszczenia spadkowe

Zdarza się, że pojawiają się wątpliwości dotyczące dziedziczenia w przypadku umowy dożywocia. Jeśli senior zdecyduje się na podpisanie takiego umowy – roszczenia spadkowe ze strony jego rodziny nie są możliwe. Do przekazania własności lokalu doszło jeszcze za życia osoby starszej, zatem nie można włączać go do masy spadkowej. Ta informacja może być szczególnie istotna dla osób, które pozostają w konflikcie z najbliższymi. Jak widać, opieka za mieszkanie nie jest tak groźną instytucją, jak by się mogło wydawać. Oczywiście, podjęcie decyzji warto dobrze przemyśleć.

Zapraszamy do kontaktu!

ul. Bitwy pod Płowcami 15A/ 11
81 – 775 Sopot
tel.: 730 370 999
[email protected]
Materiał informacyjny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.