Gabrysia z Korczyny, co w filmie "Zimna wojna" o serduszkach pięknie zaśpiewała

Czytaj dalej
Fot. Kadr z filmu „Zimna Wojna”
Ewa Gorczyca

Gabrysia z Korczyny, co w filmie "Zimna wojna" o serduszkach pięknie zaśpiewała

Ewa Gorczyca

Ta piosenka w filmie Pawła Pawlikowskiego jest motywem przewodnim. Pojawia się w różnych aranżacjach. Na ludowo i na jazzowo. Po polsku i po francusku. Ale pierwszy raz „Dwa serduszka, cztery oczy” śpiewa mała dziewczynka w wiejskiej izbie.

Ta dziewczynka, w której czysty głosik wsłuchuje się Wiktor Warski, główny bohater „Zimnej Wojny”, grany przez Tomasza Kota, to Gabrysia Kmon z Korczyny koło Krosna.

Uczy się w ósmej klasie, ale nie wygląda na swoje 14 lat. Drobna buzia, związane w kitkę włosy. Szczuplutka, ruchliwa, mówi mało, za to często się uśmiecha. Wie, że będziemy robić zdjęcia, ale nie zamierza się specjalnie stroić. Założyła zwykłą czarną bawełnianą bluzeczkę i proste ciemne spodnie. O tym, że zagrała w „Zimnej wojnie”, do tej pory wie jedynie małe grono osób: ze szkoły, z najbliższego otoczenia. - Bo ja nie lubię się chwalić - powtarza wielokrotnie w czasie naszej rozmowy.

Jak to się stało, że znalazła się na planie najnowszego filmu sławnego reżysera, nagrodzonego już Oskarem za „Idę”? Stanisław Kmon, tato nastolatki, śmieje się, że ma w tym swój niebagatelny udział. Bo to on zaprowadził Gabrysię na zajęcia do Agaty Pucykowicz, regionalistki, cenionej popularyzatorki muzyki i kultury ludowej.

- Gram na akordeonie w kapeli, którą prowadzi pani Agata - opowiada. - Pani Agacie zależało, żeby także młodsze pokolenie dołączyło do zespołu. Udało mi się namówić Gabrysię.

W dalszej części przeczytasz:

 • gdzie Gabrysię wypatrzyła ekipa Pawła Pawlikowskiego
 • jak dziewczynka przygotowywała sie do swj roli
 • gdzie kręcono scenę z jej udziałem
Pozostało jeszcze 84% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Ewa Gorczyca

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.