Gaz opóźniający. Komentarz redaktora Bartosza Wacławskiego ws. budowy drogi do Supraśla

Czytaj dalej
Tomasz Maleta

Gaz opóźniający. Komentarz redaktora Bartosza Wacławskiego ws. budowy drogi do Supraśla

Tomasz Maleta

Gdy inwestycje mają poślizg, to przeważnie winna jest pogoda. Zdarza się też, że wykonawca schodzi z budowy ze względów ekonomicznych lub trafi na odkrycia archeo rodem niemalże z epoki kamienia łupanego.

Ale to zrzucanie winy na krnąbrną aurę daje drogowcom alibi niemal doskonałe. I niezwykle pojemne, bo w złych okolicznościach przyrody do grzechów meteo można na upartego nawet wrzucić suszę. Paradoksalnie tym największym winnym nie jest też tęgi mróz. Zazwyczaj - przynajmniej na tych najważniejszych drogowych inwestycjach - obowiązuje karencja na kwartał zimowy. Ale żadnej ulgi nie ma, gdy leje. Zwłaszcza tygodniami, to wtedy grunt się pod nogami robi grząski. W takich sytuacjach samorządy zazwyczaj przedłużają termin zakończenia inwestycji. Tak było w przypadku budowy dworca PKS czy obwodnicy Księżyna.

W przypadku estakady w Krasnem pogoda tym razem nie spłatała figla. Winnym okazał się gaz, a w zasadzie linia zasilająca Supraśl. Przynajmniej dobrze, że nie jego złoża, bo moglibyśmy wyjść na (g)łupków w rezerwacie. Poślizg ma jednak zaletę: samorządowcy nie będą przecinać wstęgi przed wyborami. Chyba, że ich diabeł podkusi i każe im prewencyjnie wyświęcić estakadę. Tyle że wtedy gaz opóźniający zamieni się nie tyle w rozweselający, co ośmieszający.

Tomasz Maleta

Zainteresowania: Region, samorząd, niepokorne spojrzenie na świat najbliższy i ten całkiem odległy. Obserwator białostockiej, podlaskiej, krajowej i międzynarodowej sceny politycznej chodzący z boku od głównego nurtu niezależnie od tego, kto w nim mąci co jakiś czas. Sympatyk białostockiej Kopyści i innych dźwięków, także z innej szerokości geograficznej. A także otuliny Puszczy Augustowskiej od Wigier do Serw. Z każdym rokiem bliżej emerytury, choć i tak jawi się odległa. Pod warunkiem, że się jej doczeka.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.