Oprac. Anna Rimke

Gdy chodzi o ekologię, z gminą nie ma żartów

Międzyszkolny turniej zakończył poprzednią akcję ekologiczną: Zgnieć śmieć. Jesienią drugie zawody. Fot. UM Słubice Międzyszkolny turniej zakończył poprzednią akcję ekologiczną: Zgnieć śmieć. Jesienią drugie zawody.
Oprac. Anna Rimke

Co powiecie na akcję: Z kamerą wśród wysypisk albo Poradnik Nieśmiecącego Słubiczaniana. Wszystko po to, żebyśmy byli eko.

Słubice dostały 45 tys. zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i ruszają z kampanią edukacyjno - promocyjną: Bądź Ekosłubiczaninem. - Gmina Słubice jest jednym z pięciu laureatów konkursu na przeprowadzenie kampanii edukacyjnych na rzecz środowiska - informuje Beata Bielecka, rzeczniczka urzędu miejskiego.

Na topie wysypisk

Kampania potrwa do jesieni, będzie rozgrywa w całej gminie i będzie miała trzy odsłony. Pierwsza będzie m.in. na
Facebooku. Co ma portal społecznościowy do problemów dzikich wysypisk?

Otóż na Facebooku odbędzie się „społeczne tropienie śmieci”. - Będzie miało formę minirywalizacji, żeby zachęcić mieszkańców do tropienia dzikich wysypisk i tworzenia galerii zdjęć. Fundacja na rzecz Collegium Polonicum, której gmina powierzyła przeprowadzenie kampanii, zamierza tę jej część przeprowadzić w odrobinę prześmiewczej konwencji ogłaszając np. „internetowe wybory najładniej położonego dzikiego wysypiska” lub akcję „z kamerą wśród wysypisk”. Nakręci też filmowy reportaż z akcji - informuje rzeczniczka.

Oczywiście na „wytropieniu” składowisk odpadów akcja się nie skończy. W planach jest też społeczne sprzątanie najbardziej zaniedbanych miejsc w Słubicach - będą happeningi, kampania informacyjna i nie tylko. - W planach jest też akcja informacyjna do firm budowlanych, aby w należyty sposób pozbywać się odpadów i gruzu - mówi Beata Bielecka.

Dobre rady na odpady

Kolejna odsłona eko - akcji ma przekonać mieszkańców, żeby segregowali odpady i też starali się ich jak najmniej w domach „produkować”. - Oczywiście, że mamy z tym problem. Za dużo kupujemy, za dużo wyrzucamy. Ja u siebie segreguję, robiłam to od zawsze, ale znajomych już muszę przekonywać - mówi Teresa Makowska, która ma dom niedaleko Słubic.

Za dużo kupujemy, za dużo wyrzucamy. Ja u siebie segreguję, robiłam to od zawsze, ale znajomych już muszę przekonywać

Do segregowania i ograniczania ilości śmieci będzie też przekonywał „Poradnika Nieśmiecącego Słubiczanina”, który powstanie w drugiej części eko - akcji. - Znajdą się w nim informacje, wnioski i doświadczenia zdobyte w poprzedniej, mniejszej kampanii: Zgnieć śmieć, zrealizowanej w ubiegłym roku w gminie - mówi Bielecka. Poradnik będzie m.in. w wersji ekologicznej, powstanie z niego film, do rąk mieszkańców znów trafią zgniatarki do śmieci (bo okazały się bardzo przydatne), będą zajęcia edukacyjne w szkołach.

Trzecia część gminnej kampanii to akcja dla wspólnot mieszkaniowych i słubickich osiedli, gdzie jest duży problem z segregowaniem śmieci. Podejście mieszkańców mają zmienić happeningi. - Kampanię zakończymy w październiku II Międzyszkolnymi Zawodami o Tytuł Najbardziej Ekologicznej Szkoły. Tegoroczna kampania dotyczyć też będzie nowego systemu segregacji śmieci. Od lipca zmieniły się zasady zbiórki odpadów w Słubicach i chcemy od razu rozpocząć edukację w tym zakresie. W gminie organizowane będą zajęcia w szkołach i przedszkolach oraz minihappeningi - informuje Beata Bielecka.

Oprac. Anna Rimke

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.